obálka prvního čísla Čtyřlístku

obálka prvního čísla Čtyřlístku | foto: repro iDNES.cz

Čtyřlístek slaví čtyřicetiny, podívejte se na první díly i parodie

  • 198
Bobík, Myšpulín, Fifinka a Pinďa mají narozeniny. I když na to nevypadají, je jim rovných čtyřicet. Patnáctého května 1969 vyšlo první číslo dětského časopisu Čtyřlístek.

Jeho duchovním otcem, ilustrátorem a scenáristou prvních šesti sešitů je výtvarník Jaroslav Němeček. "V roce 1968 jsme se s manželkou dostali do zahraničí a byli jsme překvapení, jak barevné časopisy tam vycházejí. A protože jsem už předtím získal zkušenosti s kreslenými příběhy v Mateřídoušce, pustil jsem se hned po návratu domů do vymýšlení Čtyřlístku," vzpomíná Jaroslav Němeček.

logo oslav 40 let Čtyřlístku

Jak se konzervuje vůně?
Idea čtyř zvířátek byla prý jasná hned od začátku, první charakteristické kresby kamarádů vznikly během jednoho odpoledne. Němeček tehdy stvořil rodinku, která zažívá nevšední výlety do světa pohádek i mezi piráty. Díky Myšpulínovým vynálezům má možnost uskutečnit všechno, co si dětská fantazie dokáže představit, a to včetně přemísťování v čase, konzervování vůně či zpěvu ptáků.

obálka druhého vydání ČtyřlístkuZe začátku vůbec nebylo tak jednoduché komiksovou formu vyprávění prosadit. "První číslo vyšlo jako samostatný sešit, a protože během týdne zmizelo všech třicet tisíc výtisků a do redakce začaly chodit nadšené dopisy od dětí i jejich rodičů, přichystal jsem další dvě čísla, to ale ještě pořád nebyla řeč o nějakém pravidelné vycházení. Od čtvrtého čísla pak vznikla knihovnička Čtyřlístku, od sedmého začala psát scénáře Ljuba Štíplová," vypráví Němeček.

Piráti na Blaťáku
Čtyřlístek tenkrát vycházel devětkrát ročně, objevovaly se i jeho speciály, na které děti čekaly s obrovským zájmem a vyměňovaly je za sbírky céček, či dokonce za digitální hodinky. V době své největší slávy koncem 80. let se časopis prodával v nákladu 220 tisíc výtisků. Dnes má dvacet dílů za rok, kreslí ho stále Jaroslav Němeček, ale text už píše patnáct autorů.

Čtyřlístek

"Všichni se mě ptají, který z těch skoro pěti set příběhů mám nejraději. Těžko se vybírá. O téhle mé ostýchavosti vybrat nejoblíbenější díl jsem mluvil s jedním známým, který mi přijel cosi spravovat. Bylo hotovo, on nastoupil do auta, zacouval tři metry, pak se bleskově vrátil, stáhl okénko a rozhodně vykřikl: Ďáblova stěna je nejlepší!" směje se Němeček a nakonec přiznává, že on sám má asi nejraději Piráty na Blaťáku.