Čtěte s námi, vyzývá Jiří Gruša

Sedmý ročník Nonstop čtení, tentokrát na téma Sousedské vztahy, začíná v prostorách Jazzové sekce v pražské Valdštejnské ulici. Již posedmé budou příznivci literatury číst veřejně a bez zastávky. S tématem sousedských vztahů přišel ministr zahraničí Cyril Svoboda.

Spolu s prezidentem mezinárodního PEN klubu Jiřím Grušou má nad letošním maratonem záštitu. Každý zájemce by se měl vejít do patnácti minut, vybírat lze z děl českých a slovenských autorů. Nonstop čtení je velmi populární - například před dvěma lety se na něm jen v Česku podílelo 150 účastníků.

Podobně jako v minulých třech letech i letos přesáhnou čtení, která končí 1. června, české hranice. Zapojí se do nich centra v šestnácti zemích včetně Bruselu, Paříže, Berlína, Kyjeva, Stockholmu či New Yorku. "Čtení není založeno na VIP osobnostech, ale na čtenářských aktivitách," říká předseda Jazzové sekce-Artfórum Karel Srp.

Přesto ani letos nebudou tyto osobnosti chybět. Zahájit by měl Cyril Svoboda, v případě jeho absence je připraven "zaskočit" ředitel Správy českých center Jan Bondy. Na Slovensku si úryvky připravili mimo jiné Ladislav Chudík či Ján Čarnogurský. V Haagu se zase vystřídají velvyslanci zemí Evropské unie a maraton tam uvede nizozemská ministryně školství a kultury Maria van der Hoevenová.

"Účastnil jsem se dvou čtení a rád bych přemluvil kolegy, abychom příště četli z děl vězněných autorů, a to i na půdě PEN klubu," uvažoval Jiří Gruša. "Byl jsem vždy přesvědčen, že je třeba kulturu veřejných čtení 'pozápadnit'. Ve srovnání se zahraničím naši autoři stále málo čtou po knihkupectvích a knihovnách," dodal.

Zdůraznil však, že čtení na Západě je honorovaná činnost, která přispívá k rozkvětu literárních osobností, a odměny v součtu často přesáhnou honorář za napsání knihy. "Mám iluze, že se to povede i v české literatuře," řekl Gruša. Čtení je možné sledovat živě na www.nonstopczech.cz.