Honzíkova cesta (z obálky audioknihy)

Honzíkova cesta (z obálky audioknihy) | foto: Popron Music

Děti mají nejradši Honzíkovu cestu a Harryho Pottera, z časopisů „Ábíčko“

  • 16
Knihovny navštěvují čtyři pětiny žáků a studentů základních a středních škol a polovina z nich přečte ročně 13 a více knih. Pouze necelé jedno procento nepřečte za rok ani jeden titul. Zjistil to průzkum, který iniciovala akce Čtení pomáhá.

Průzkum probíhal mezi žáky základních a studenty středních škol, kteří jsou zaregistrováni v projektu Čtení pomáhá. Byl realizován na konci roku 2013. Celkem se ho zúčastnilo 6 357 respondentů z celé České republiky.

"Dětí jsme se ptali, kterou knihu přečetly jako první úplně samy. Mezi nejčastějšími odpověďmi byly Honzíkova cesta, Harry Potter, Deník malého poseroutky, Děti z Bullerbynu či Povídání o pejskovi a kočičce," komentuje zakladatel a donátor projektu Čtení pomáhá Martin Roman.

Kterou knihu jste přečetli jako první úplně sami?

Odpovídají ambasadoři projektu Čtení pomáhá

Zdeněk Svěrák, scénárista, dramatik a herec, spisovatel a textař
Moje první bez cizí pomoci přečtená knížka se jmenovala Zvířátka a Petrovští. Cítil  jsem se vyčerpán a šťasten, jako bych vystoupal na nějakou horu.

Alena Ježková, spisovatelka
První knihou, kterou jsem přečetla, byl Mikeš od Josefa Lady. Je to kouzelná knížka, pamatuji se, že jsem si při čtení představovala, jak jsem na místě Pepíka a užívám si vylomeniny s Mikešem, Pašíkem a Bobešem.
 
Jiří Dědeček, básník a písničkář, předseda českého PEN Klubu
První knížku, kterou jsem v roce 1961 opravdu seriózně přečetl od první do poslední stránky, napsala slovinská autorka Ela Perociová. Byla to sbírka pohádek nazvaná Domeček z kostek. Vzpomínám si, že na mě velmi zapůsobil příběh o kočičce, která sbírala poztrácené dětské bačkorky. Ovšem výchovný aspekt pohádky mi dodnes uniká, obuv se ztrácí dál...

"Mezi nejvíce půjčované tituly pro děti a mládež patří podle naší poslední analýzy z roku 2012 série o Harrym Potterovi od J. K. Rowlingové, Peyova Šmoulí olympiáda a Deník malého poseroutky: Ošklivá pravda od J. Kinneya," uvádí ředitel Knihovnického institutu Národní knihovny Vít Richter.

Děti, zapojené do projektu Čtení pomáhá, se setkaly se Zdeňkem Svěrákem

"Pokud jde o české autory literatury pro děti či mládež, těmi nejčastěji půjčovanými jsou Věra Řeháčková, Zuzana Francková a Ivona Březinová," dodává.

Vedle knih čtou děti také časopisy. Kupuje si je nebo je dostává více než 80 % respondentů. Jaké časopisy mladí čtenáři mají rádi, zjišťovala Unie vydavatelů v každoročním výzkumu odhadů čtenosti tisku – Media projektu.

"Poslední výsledky Media projektu ukázaly, že nejoblíbenějším časopisem mezi dětmi a mládeží od 12 let je čtrnáctideník ABC, který dosahuje čtenosti až 200 tisíc na vydání. Druhé a třetí místo obsadily časopisy Bravo a Popcorn. Všechna tři periodika se drží v první pětici již řadu let," říká ředitel Unie vydavatelů Jozef Šabľa.

Projekt Čtení pomáhá motivuje děti ke čtení finanční odměnou 50 korun, kterou však nezískávají pro sebe, ale věnují ji na charitu. Každý rok se tak různým nadacím rozdělí až 10 miliónů korun. O tom, kdo pomoc obdrží, rozhodují samy děti, zaregistrované na webových stránkách projektu. Knihy zařazené do projektu byly vybírány v celorepublikové anketě o nejlepší dětskou knihu.