Nostalgie čtenářů stále zamezuje čtečkách v rozmachu. Ilustrační foto

Nostalgie čtenářů stále zamezuje čtečkách v rozmachu. Ilustrační foto | foto: Hana Kmecová

Čtečky se u nás prosazují pomalu. Nevoní, nešustí a moc toho nenabízejí

  • 2
Počet majitelů čteček pomalu roste. Podle posledního výzkumu společnosti Mediaresearch ji má už devět procent internetové populace. Tedy lidí, pro něž je běžné, že jsou připojeni na internet. Zvyšuje se i podíl uživatelů, kteří čtou e-knihy na tabletech a mobilních telefonech.

Nejnovější čísla sice potvrzují vzrůstající trend v oblasti elektronického čtení, zároveň však hořce připomínají, že je tu stále obří skupina lidí, kteří e-booky zarputile odmítají. Tři čtvrtiny internetové populace knihy digitálně nestahují a nečtou. Podle dostupných dat je tu vlastně jen deset procent lidí, pro něž je normální číst elektronicky. A celých čtyřicet procent zarytých nepřátel čteček, tedy těch, kteří ve výzkumu tvrdí, že si e-knihu dosud nekoupili a o jejím pořízení ani neuvažují.

Naplňte svou čtečku e-knihami

Vyberte si s více než 8 tisíc titulů na Knihy.iDNES.cz. E-knihy jsou zde průměrně o 30 až 40% levnější než tištěné knihy. 

"Podíl e-knih na celém obratu trhu je za poslední dva roky zhruba 0,35 procenta," upřesňuje Marcela Turečková ze Svazu českých knihkupců a nakladatelů. Jsou však nakladatelé, kteří e-booky "umějí", v případě Knihy Zlín tvoří víc než desetinu ročního obratu, u nakladatelství Domino to dělá téměř dvacet procent.

Nesbo, Brown, vtipný stařík

Zatímco v roce 2012 se podle svazu knihkupců prodalo průměrně padesát stažení od jednoho titulu, vloni tohle číslo o polovinu vzrostlo. Ve stovkách se pak prodávají zejména detektivní romány a fantasy, tisíc stažení umí u nás zatím pokořit zejména Jo Nesbo a Dan Brown, ale překvapivě třeba také švédský humorista Jonas Jonasson.

"Papírové verze jeho knihy Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel, se prodalo padesát tisíc výtisků, audioknihy a elektronické verze románu pak dalších deset tisíc," vypočítává nakladatel. K nejúspěšnějším česky psaným titulům patří Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové.

Proč si Češi na čtečky zvykají jen pomalu? Nejčastěji zmiňovaným důvodem je nostalgie čtenářů, kteří trvají na tom, že knížka musí vonět a šustit listy. Nízká je i nabídka nakladatelů, jen patnáct procent titulů vychází nejenom v papírové, ale i v elektronické podobě - takových Padesát odstínů šedi si čtenář oficiálně stáhnout nemůže.

Vliv má i cena e-knih, například pro ni platí zvýšená sazba daně z přidané hodnoty. Zatímco papírová kniha spadá do kategorie s patnáctiprocentní sazbou, elektronická patří mezi zboží s daní jedenadvacetiprocentní. V Lucembursku, které je na opačném konci škály, se za elektronické i papírové knihy platí jen tříprocentní daň. Dražší než my je Irsko, kde je daň třiadvacetiprocentní. Podle odborníků je situace neudržitelná a daň se u tištěných knih a jejich virtuálních příbuzných bude muset sjednotit.