Nová podoba předpovědi počasí na ČT

Nová podoba předpovědi počasí na ČT | foto: Česká televize

ČT výrazně promění své pořady o počasí

  • 30
Podzimní změny ve vysílání ČT se dotknou i počasí. Změní se vizuální podoba předpovědí a přijde nový pořad, který nahlédne do práce meteorologů.

Interaktivní pořad Skoro jasno v každém dílu představí meteorologické téma v historických souvislostech, vysvětlí pranostiky, které diváci běžně užívají. Rubrika Ve školní lavici pak rozklíčuje termíny, které divák každý den slyší při předpovědi.

Pořad také pozve na meteorologicky zajímavá místa: na nejchladnější, nejteplejší a největrnější místo v Česku, do Solární a ozónová observatoře v Hradci Králové a tak dále. Zaměří se na rekordy, kuriozity a meteorologické zvláštnosti.

Nejde o žádný převzatý formát, pořad vznikl přímo v České televizi. "Námět na pořad Skoro jasno je původní, tedy kolegů 'rosniček'," řekl iDNES.cz mluvčí ČT Martin Krafl.

Skoro jasno bude interaktivní a kontaktní pořad, jehož spolutvůrcem se může stát kdokoliv. Diváci mohou do konce srpna zasílat fotografie nebo DVD se záběry zajímavých oblaků, meteorologických jevů a vůbec vším, co souvisí s počasím. V rubrice Viděli jste na obloze pak odborníci vysvětlí původ a důvod vzniku vybraných úkazů.

První řada pořadu, který se bude vysílat jednou týdně, má mít třináct dílů. Pokud bude slavit u diváků úspěch, je možné, že budou následovat další díly. "Otázka na druhou sérii je ale předčasná, uvidíme, jaký ohlas vzbudí ta první," podotkl Martin Krafl.

Po dvanácti letech navíc ČT na podzim změní všechny symboly pro předpověď počasí. Na obrazovkách se objeví nová sluníčka, měsíce, mraky a blesky z dílny grafika Pavla Kyzlinka.

Novou tvář dostanou i podklady pro grafické znázornění počasí doma i v zahraničí, biometeorologické předpovědi nebo informace o ozónu. V relacích o počasí se poprvé v ČR objeví údaje o srážkových úhrnech téměř v reálném čase – tak, jak se dají spočítat pouze s pomocí radarových odrazů a automatických meteorologických stanic.