ČT slibuje, že ještě zvýší výrobu nových pořadů

Praha - Ředitel České televize Jakub Puchalský míní, že interní debata o příští struktuře podniku skončí do června 1999. Pak prý vyhlásí konkursy na nové funkce. Zatím panuje v tvůrčích skupinách nejistota, ale i stesky.
Třeba proto, že deset měsíců nešel do výroby nový seriál. Film sice "nahoře" schválí, ale smlouvu prý podepíší až po měsících. Pak žasnou, proč se už netočí. Přihlaste svá díla do nočního vysílání ČT 2, řekne se skupinám - ty dají návrhy, jenže nevědí, jak dopadly. Právě o ČT 2 koluje nejvíc spekulací. Od Nového roku má i "dvojka" vysílat čtyřiadvacet hodin denně, ale co? Ruší se "desetiminutovky" o divadle, Nadace Alfreda Radoka už se ptá Primy, zda by nepřejala pořad z udílení cen. Ubude vážné hudby, ostravské studio přišlo o cykly alternativní muziky. Končí scenáristická Nadace Miloše Havla, jíž se ČT ujala po Barrandovu; zástupci České filmové a televizní akademie zvažují schůzku s vedením ČT.
Puchalského náhlý zájem o "dvojku" překvapuje, nicméně říká: "Kategoricky popírám, že by se ČT 2 likvidovala. Zmizí-li jeden či dva pořady, neznamená to konec. Malý úbytek vážné hudby nastane, ovšem bude vykompenzován pořady pro děti či dokumenty." Nadace Miloše Havla prý pracovala jako druhá, "stínová televize", proto se její činnost pouze začlení do běžného provozu ČT.
Česká televize předváděla programové schéma pro příští rok vždy s předstihem, na podzim. Nové vedení sděluje novinky až před Vánocemi. "Proč dávat konkurenci zprávy dřív?" říká programový šéf Martin Bezouška a vyvrací zvěsti, že brzy nebudou mít co vysílat. Z porovnání vysílacích schémat vyplývá, že v příštím roce oproti letošku vzroste podíl zábavy, vzdělávání, publicistiky a dokumentu. Naopak se zmenší objem hudby, "lehké" i vážné, a zpravodajství; zhruba o pět procent ubude hrané tvorby. "Přibudou však skvělé dokumenty, literární a kritický pořad, každý den bude patřit některému speciálnímu filmovému klubu a jednou měsíčně se objeví komponovaný večer," slibuje Bezouška. Lidé od konkurence ovšem míní, že se pod programovými okénky typu klubový dokument může zjevit jen jiný název a obal.
Ani celkový objem výroby se podle obou ředitelů nesníží, naopak: "Přibude premiérových pořadů, nejvíc peněz půjde do dramatické tvorby, která se ovšem objeví ve vysílání až na přelomu let 1999-2000."
A na kolik přijde série dokumentů, jež "dovysvětlí" Třicet případů majora Zemana? "Každý díl stojí stejně jako kterýkoli dokument té délky," tvrdí Puchalský. "Točit je budou filmaři jako Petr Nikolaev či Igor Chaun a rozhodně nejde o vyhozené peníze - bude je možné uvádět samostatně."