Česká televize v roce 2010 počítá s rekordním objemem výroby.

Česká televize v roce 2010 počítá s rekordním objemem výroby. | foto: iDNES.cz

ČT omezí výrobu, pláčou tvůrci. Ale plány zatím dokazují opak

  • 3
Asociace režisérů a scenáristů se bouří. Bojí se, že kvůli plánované restrukturalizaci ČT omezí Kavčí hory výrobu a jim ubude zakázek. "Dramatická tvorba padá v roce 2010 téměř na polovinu výroby letošní," varuje šéf asociace scenárista Miroslav Adamec. Podle informace MF DNES a iDNES je tomu zatím naopak - příští rok dosáhne výroba rekordního objemu.

Přednost ovšem dostanou sériové projekty před "kusovkami".

Jeden z rekordů se týká hraných seriálů. V roce 2010 se jich točí celkem deset, z toho osm v pražském studiu, jeden v Brně a jeden v Ostravě. Se Slovenskou televizí navíc ČT pracuje na sedmidílné Kriminálce Staré Město.

ČT čelí obvinění z absolutismu

Jak si neškrtnout v České televizi. Tak je nadepsán kritický dopis, který scenáristka Lucie Konečná poslala vedení České televize i svým kolegům a jehož znění má MF DNES k dispozici.

Lucie Konečná a Kateřina Fričová

 Ve článku najdete plnou verzi stížnosti Lucie Konečné i odpověď České televize.

Nejnověji byl přijat i seriál Ireny Obermannové, jehož námět zapadá do programového plánu, podle nějž se po dvou letech soustředěných na "kulatá" výročí historických událostí zaměří rok 2010 na mladé.

Další rekord slibuje v příštím roce také výroba večerníčků. ČT natočí dvacet večerníčkových seriálů, úplně nových i pokračování úspěšných cyklů, což v souhrnu znamená přes dvě stě premiérových příběhů na dobrou noc.

Přestože vznikne nebývalé množství sérií, nezmizí ani samostatné televizní filmy pro nedělní večery nebo hrané pohádky. Těch bude méně než letos, ale pro dětské diváky se zase točí trikově bohatý seriál V síti ztraceného času.

Rekord v koprodukci

Celkový rekord zřejmě padne i v koprodukcích distribučních filmů pro kina. Už nyní je jasné, že v roce 2010 bude ve spolupráci s ČT rozpracováno na třicet titulů včetně celovečerních dokumentů či rodinných filmů. Nadto ČT právě podepsala smlouvu na animovaný film Pavla Koutského Husiti, o nějž se původně zajímala Nova.

Fungování ČT

"Problém ČT je v tom, že již delší čas nefunguje na principu demokracie, nýbrž autokracie."

Šéf Asociace režisérů
a scenáristů
Miroslav Adamec

Napětí však zřejmě nadále potrvá, neboť ČT nakoupila scénáře na několik let dopředu a vzkazuje, že nové smlouvy bude uzavírat pouze u výjimečných námětů.

Asociace režisérů a scenáristů brojí zejména proti programové ředitelce ČT Kateřině Fričové, která se tvůrců při posledním setkání zeptala, zda by jako znalci profese volili cestu většího počtu levnějších pořadů, nebo dali přednost menší várce novinek, ale kvalitnějších.

Tvůrci debatu odmítli s tím, že to je problém televize a že asociace chce pouze důstojné honorářové podmínky. Fričová míní, že místo odpovědi profesionálů dostala odborářskou.

A kuloáry už vybírají její možné nástupce, spekulují o Čestmíru Kopeckém nebo Petru Šiškovi. "Konkrétní jména neznám, ale silný tlak opravdu cítím," uznala Fričová.

Autokracie a odpadky

"Problém ČT je v tom, že již delší čas nefunguje na principu demokracie, nýbrž autokracie," vyslovil se Adamec před valnou hromadou asociace, kde spor s Fričovou pravděpodobně přijde na přetřes.

Česká televize by měla začít odpovídat

Moderátor pořadu Uvolněte se, prosím Jan Kraus.Televize na mě tlačí při výběru hosta, stěžuje si moderátor Kraus
Moderátor Jan Kraus si stěžuje, že mu chce Česká televize narušit nezávislost jeho talk show. Údajně mu už rok tlačí do pořadu Uvolněte se, prosím jako hosta bývalého náměstka ministra spravedlnosti Romana Poláška. Ten byl na ministerstvu v dobách Pavla Němce (US). Dnes pracuje v advokátní kanceláři často hájící zájmy ODS.

Česká pošta si u ČT objednala seriál
Česká pošta si u České televize "objednala" seriál - o poště. Už na jaře dostala z ČT tohle zadání scenáristka Lucie Konečná; v září zase potvrdila Halina Pawlowská, že na "pošťácké" látce pracuje. Ale v obou institucích je nemožné se dopátrat, jak projekt připomínající takzvané společenské objednávky socialistických seriálů vůbec vznikl.

Vadí jim nejen "Sophiina volba", jak označují dilema, zda si vybrat práci pro více autory za menší honoráře, či práci pro málo autorů za vysoký honorář, ale i další věci jako nulová vnitřní konkurence či neexistující výměna lidí na odpovědných postech.

"Za jeden z mohutných prohřešků považuji, že se v ČT netřídí odpad, neboť v kancelářích a střižnách nejsou adekvátní odpadové nádoby. Už jen to by zlomilo vaz vedení kterékoli západní televize," míní Adamec.

Otázkou zůstává, jaký vliv asociace má. Řada známých režisérů totiž její řady opustila - podle Adamce proto, aby nepopudili své chlebodárce v ČT.