Bohdalová, Háma, Šmucler. Jaké role budou mít tváře jarní ČT

  • 13
Televizní jaro začíná už v lednu a jeho pondělní večery na ČT splní přání fanoušků seriálu Případy 1. oddělení osmi novými díly. „Podnět nám dal jednak ohlas veřejnosti, jednak mých kolegů, kterým vadilo, že píšu jen o svém oddělení,“ líčí šéf pražské „mordparty“ a spoluautor scénáře Josef Mareš.

Proto se vedle původních hrdinů představí i policisté z jiných útvarů. Klasickou českou detektivku zastoupí Hana Prošková, podle jejíchž předloh vznikly Případ pro malíře a Případ pro lyžaře, navazující na již uvedený Případ pro rybáře. V rolích komisaře Vašátka a malíře Horáce se vrátí Viktor Preiss a David Matásek. „Detektivka jako žánr je mi úplně fuk, ale u téhle se mi líbí, že nerozhoduje akce, nýbrž logika,“ prohlašuje Preiss.

Dvoudílný Zločin v Polné sice v souladu s historií vraha neodhalí, zato v podání Karla Rodena oživí T. G. Masaryka a jeho roli za takzvané hilsneriády. Leopolda Hilsnera obviněného z rituální vraždy hraje Karel Heřmánek mladší – dle tvůrců jako dokonalého antihrdinu, odpudivého, ač zřejmě nevinného.

Právě Zločin v Polné patří ke dvěma oblíbeným novoročním projektům ředitele ČT Petra Dvořáka. Tím druhým je příběh Každý milion dobrý, který bude mít premiéru v předvečer květnových narozenin Jiřiny Bohdalové. Jubilantka dostala jako dárek roli ženy, kterou za její dobročinnost posílají blízcí do blázince. „Aby měli ženatí synové doma klid, zapřou i vlastní matku,“ shrnula Bohdalová zápletku, v níž proti ní stojí Ondřej Vetchý.

Naše zlomyslnost

Podle Dvořáka vyrábí ČT nejvíc původních dramatických děl ze všech televizí v Evropě, nicméně svůj program buduje na kombinaci hrané tvorby se zábavou a dokumenty, což platí také pro rok 2016. A znovu se tu promítne i důraz na české látky, což se týká dokumentárních cyklů o naší fotografii, rodácích v zámořském hokeji nebo české myslivosti, ale také soutěží.

„Traduje se, že z televizní zábavy se blbne, ale náš pořad naopak trénuje mozek,“ věří Roman Šmucler, který opět uvádí pořad Nejchytřejší Čech. „Vítěz minulé řady už pracuje jako skvěle placený analytik pro špičkovou světovou firmu,“ dodal.

Naopak novinkou se stane Kde domov můj?, vědomostní soutěž pro každodenní půlhodinu a tři hráče, jíž provází Aleš Háma. „Je rychlá, svižná a obsahuje i typicky českou zlomyslnost – otázku, kterou podle vás nezvládne, můžete hodit na svého soupeře,“ objasnil Háma. Přesto nejde o domácí projekt, nýbrž o licenční verzi titulu National Pride (Národní pýcha) z firmy Endemol.