Meryl Streepová - Hrdinové a zbabělci - Meryl Streepová ve filmu Hrdinové a zbabělci (2007) | foto: Bontonfilm

Cruise, Redford a Streepová se staví proti válce

  • 8
Dva hollywoodští herci, Robert Redford a Tom Cruise, spojili své peníze pro film Hrdinové a zbabělci, v němž si spolu s Meryl Streepovou také zahráli - v Redfordově režii. Snímek vypráví nejen o válce a Robert Redford ho buduje spíše jako politický thriller.

Věkem ty dva muže od sebe dělí čtvrt století, názorově však k sobě obě hollywoodské hvězdy našly cestu. Pod filmem Hrdinové a zbabělci, jenž po festivalových křtech odstartuje souběžně ve Státech, v Česku a dalších zemích, stojí samá slavná jména. Producenti: Robert Redford a Tom Cruise. Hrají: Robert Redford, Tom Cruise, Meryl Streepová. Režie: Robert Redford. Žánr: prý válečné drama.

Senátor versus novinářka
Neznamená to však, že jde o film založený na trikových armádách a pyrotechnických efektech. "Kdyby příběh vyprávěl jen o válce, asi by mě neupoutal," říká Redford o scénáři, který napsal Matthew Michael Carnahan. "Vím, jaká spousta látek různé kvality z ní těží. Ale Hrdinové a zbabělci používají válku spíše jako katalyzátor tří velmi osobních příběhů o problémech, které mě zajímají daleko víc: o roli médií, výchovy, politiků a mládeže dnešní Ameriky," shrnul Redford.

Pod záminkou nekonečné a neviditelné války proti terorismu tak buduje spíše politický thriller. Osudy tisíců mužů, jež nasazuje americká armáda po celém světě, v něm řídí politici z bezpečných pracoven ve Washingtonu; jejich rozhodnutí přitom mohou změnit lidské životy i jinak, než si představovali.

Dva studenti, kteří se pod vlivem svého profesora v Redfordově podání přihlásí do armády, brzy ztratí iluze, neboť vojenská realita v Afghánistánu se od představ mladých idealistů zásadně liší. Netuší přitom, že jejich přežití má v rukou ctižádostivý senátor, kterého hraje Cruise. A toho může zastavit pouze Streepová v roli novinářky.

Spojení umělci
Hrstka vlažných recenzí, které si pospíšily, nešíří ani ryzí nadšení, ani čiré zklamání. V listu Daily Variety napsal Derek Elley, že film "používá spoustu slov, aniž říká něco nového". Nicméně o publicitu mají Hrdinové a zbabělci postaráno v každém případě. Zosobňují totiž první film, jejž Cruise vyrobil pod staronovou značkou United Artists, značkou kdysi slavné produkční společnosti, kterou obnovil.

"Spojení umělci" vznikli před více než osmdesáti lety, u jejich zrodu stáli Charlie Chaplin, D. W. Griffith či Mary Pickfordová. Do vzkříšení firmy, jež si hlavně v šedesátých letech zakládala na objevnosti a kvalitě, vložili Cruise a jeho produkční partnerka Paula Wagnerová téměř půl miliardy dolarů, na startovní film jim stačilo 35 milionů dolarů. I po stránce nákladů se prý chtějí vrátit do dob, kdy se zbytečně neutrácelo "mimo film", zejména za reklamu a marketink.

Kvůli Cruisovým mediálním hříchům, hlavně výstředním romantickým výlevům vůči Katie Holmesové a obhajobě scientologie, mnozí lidé z branže soudili, že mu Redford dlouho nevydrží "krýt záda". Ale zdá se, že se přepočítali, legendární idol svého mladšího kolegu naopak hájí a chválí, kudy chodí.

Tvrdí, že během natáčení se Cruise choval "naprosto normálně" a že se do filmu nepromítlo "nic z toho, jak herce vnímá veřejnost". Pro časopis Playboy Redford uvedl: "Tom je talentovaný herec a myslím, že v našem filmu ho lidé přijmou dobře. Ani jedinkrát mi nezpůsobil potíže. Opravdu ne."

,