Tom Cruise se nechal inspirovat leteckým zázrakem na Hudsonu a rád by o něm natočil film.

Tom Cruise se nechal inspirovat leteckým zázrakem na Hudsonu a rád by o něm natočil film. | foto: Reuters

Cruise chce vyměnit stíhačku za airbus a natočit film o zázraku na Hudsonu

  • 45
Herec Tom Cruise, kterému otevřela cestu do Hollywoodu legendární role pilota stíhaček z filmu Top Gun, se nechal slyšet, že by rád převedl na plátno příběh kapitána "Sullyho". Pilota, který minulý týden dokázal bezpečně přistát s dopravním letounem na hladinu řeky Hudson.

Chesley SullenbergerCruise, který je sám velkým nadšencem pro létání, prohlásil, že dodnes nemůže pochopit, jak se Chesley B. Sullenbergerovi podařilo přistát tak, že se vyhnul mrakodrapům na Manhattanu a všech 155 lidí na palubě bylo po manévru v pořádku. "Je to skutečně pozoruhodné," řekl Cruise.

"Mluvil jsem o tom s přáteli a ti mi říkali: Člověče, to je příběh jako dělaný pro film. Začal jsem nad tím přemýšlet a opravdu, ta látka by si zasloužila zfilmovat," prohlásila hvězda Top Gunu.

"Jako pilot mu musím složit poklonu. Vím, jaké to muselo být, procházím pravidelně nácvikem krizových situací a přiznávám, že bych je chtěl umět zvládnout tak jako on. Byl to od něj heroický výkon."

NOUZOVÉ PŘISTÁNÍ NA HUDSON

Do řeky Hudson se zřítil dopravní airbusNa řece Hudson v New Yorku nouzově přistál airbus, srazil se s ptáky
K nehodě byli povoláni záchranáři, aby evakuovali cestující. Všichni pasažéři přežili, jeden člověk utrpěl tržné zranění, deset bylo podchlazených.

Pilot neměl moc času, říká o přistání na Hudsonu letecký publicista
"Na rozhodnutí neměl mnoho času. Musel okamžitě převést letadlo do klouzavého letu, hledat vhodnou plochu pro přistání a ohlásit stav nouze," říká letecký publicista Martin Velek.

Úřady ukázaly videozáběry nouzového přistání airbusu na řece Hudsonu
Nouzové přistání airbusu se 155 lidmi na řece uprostřed New Yorku natočila kamera pobřežní stráže.

Vyzdvižení letounu společnosti US Airways, který nouzově přistál na řece Hudson v New Yorku (18. leden 2009)V New Yorku vyzdvihli airbus z řeky Hudson. Podívejte se
Speciální jeřáby vyzdvihly u nábřeží Manhattanu vrak airbusu, který skončil po čtvrtečním nouzovém přistání v řece Hudson v New Yorku. Nákladní člun poté odvezl stroj k technickému prozkoumání.

Motory z letadla na Hudsonu vysadily současně, prozradila černá skříňka
Potvrdili to vyšetřovatelé z federálního Úřadu pro bezpečnost v dopravě, kteří zkoumali jednu z dvojice černých skříněk stroje.

Role pilota by pro Cruise nebyla novinkou, srdce fanynek dobyl právě jako stíhač Pete "Maverick" Mitchell ve filmu Top Gun z roku 1986, který prochází pětitýdenním kurzem v kalifornském Miramaru.

Cruise: stihač i atentátník

Maverick však není nejlepší předlohou pro "kapitána Sullyho", jak se Cruise zmínil o Chesleym Sullenbergerovi. Cruisův hrdina příliš toužil stát se elitním vojenským pilotem a jeho ješitnost mu často stála v cestě, což se změnilo až po cvičném letu, v němž přišel o život jeho kamarád Goose. 

TRAILER K FILMU TOP GUN

Momentálně je herec v Německu, kam přijel oficiálně uvést svůj nejnovější snímek, válečné drama Valkýra, v němž hraje strůjce neúspěšného atentátu na Adolfa Hitlera.

Recenze ovšem film příliš nechválí. Cruisův návrat na filmová plátna údajně není tím správným elektrickým šokem na jeho pozastavenou kariéru. "Vypadá to, že Valkýra je předurčená jen k mírnému komerčnímu úspěchu," předpovídá časopis Variety. - Čtěte Cruise představil nacistickou Valkýru, kritici jsou chladní

TRAILER K FILMU VALKÝRA

Znamená to pro něj mimo jiné fakt, že přijde o možnost zúčastnit se inaugurace nového amerického prezidenta Baracka Obamy, kterou toužil vidět. 

Z filmu Valkýra - Tom CruiseZ filmu Valkýra - Tom Cruise

Vymínil si proto, aby mu produkce pořídila záznam z celé události, a plánuje si ji pustit po skončení premiéry - kde jinde než na palubě letadla, které ho má přepravit do Londýna. 

Proč nemají novináři v lásce Toma Cruise

Tom Cruise na premiéře filmu Valkýra v SouluMálokterá filmová hvězda je tak problémová jako Tom Cruise. Alespoň mediálně. U příležitosti německé premiéry Valkýry se novináři opět přesvědčili, že vyjít se scientologem Cruisem není jen tak. Italský žurnalista zveřejnil seznam požadavků, kterými podmiňoval poskytnutí rozhovoru k Valkýře, a byl vskutku pozoruhodný. Vedle obligátní povinnosti vidět film se v něm totiž nacházela i podmínka "mít k Valkýře výhradně kladný vztah" a  "přečíst si dopis věnovaný scientologii a faktu, že ta nebyla v Německu nikdy zakázána".