Jakub Čermák, Relikviář sv. Apoleny, 2013

Jakub Čermák, Relikviář sv. Apoleny, 2013 | foto: Crashtest

Křesťanství je pořád v nás, dokazují studenti výstavou Bože, cože?!

  • 7
Už počtvrté si studenti uměleckých oborů vyzkoušejí své budoucí role. Posluchači oboru dějiny umění se v projektu Crashtest představí jako kurátoři a studenti výtvarných vysokých škol budou vystavovat svá díla. Expozici nazvanou Bože, cože?! hostí ode dneška do 19. září pražský Topičův salon.

A zvolené téma je už z titulu výstavy patrné. Čtvrtý Crashtest chce mezi nejmladší generací výtvarníků zmapovat postoj k náboženství. „Duchovní rozměr lidského života byl odedávna jedním z hlavních zdrojů umělecké tvorby. V minulých staletích bylo hlavním inspiračním východiskem křesťanství. To je dnes nahrazováno nebo doplňováno mnohými jinými duchovními proudy nebo moderními kulty,“ připomínají tvůrci výstavy.

Výstava Bože, cože?! představí výtvarná díla ve čtyřech místnostech Topičova salonu. V pracích se zrcadlí rozdílné přístupy k hledání odpovědí na základní otázky po smyslu života a smrti, poznávání sebe sama, vlastního místa ve světě a vyjádření problémů, které člověka provázejí odnepaměti.

„Ačkoli to nemusí být pravidlem, výběr více než dvaceti děl dokazuje, že křesťanská tradice je v evropské mentalitě hluboce zakořeněna a navzdory předsudkům zůstává i pro současnou sekularizovanou společnost stále aktuálním tématem,“ dodávají autoři.

Kurátorkami letošní výstavy se staly Anna Stárková, Kateřina Turková, Markéta Nováčková a Jana Mlčochová, z mladých výtvarníků  se zde představují Nela Richterová, Jakub Čermák, Barbora Pokorná nebo Petr Pololáník.

Výstavní projekt Crashtest vznikl v roce 2010 na pražské Katolické teologické fakultě. Jeho smyslem je umožnit studentům dějin umění uplatnit naučené znalosti v praxi.

Název vyplývá z podstaty celého projektu. Crashtest je jakousi metaforou zátěžové zkoušky studentů, kteří se prvně setkávají při tvorbě výstavy.