ČR zastupuje na festivalu Sametová kocovina

Celovečerní dokument Sametová kocovina režiséra a kameramana Davida Buchara zastupuje Českou republiku na letošním Freedom Festival 2002 v kalifornském Los Angeles. Festival se zaměřuje na filmy osvětlující historii a problematiku společnosti v dobách nesvobody v jednotlivých zemích střední a východní Evropy.

Dokument Sametová kocovina, který je promítán na festivalu ve spolupráci s Generálním konzulátem ČR v Los Angeles, zachycuje výpovědi 14 českých významných filmových tvůrců. Ti hovoří v první části nazvané Normalizace o postojích svých i svých kolegů po roce 1968. Ve druhé části komentují situaci v zemi po roce 1989.

Mezi zpovídanými umělci jsou například Věra Chytilová, Jiří Menzel, Ivan Passer, Jan Němec a Karel Vachek, kteří jsou konfrontováni s představiteli mladší filmové generace Janem Svěrákem, Sašou Gedeonem a Zuzanou Zemanovou. 

V úvodním slovu k Bucharově filmu pořadatelé festivalu z Americké filmové nadace uvedli, že filmoví tvůrci dostávají možnost sami definovat, co podle nich tvořilo kouzlo atmosféry nové vlny českého filmu v šedesátých letech, jak se stavěli k sovětské invazi v roce 1968 a jak se o dvacet let později vypořádali s náporem hollywoodských snímků a produkce dalších světových médií.

Robert Buchar odešel v roce 1980 do Spojených států, kde  pracoval jako kameraman. Natočil 15 krátkometrážních snímků, z nichž Basic Meditation Excercise režiséra George Drasnara získal cenu Beat Experimental Film na festivalu v Utahu. Buchar natáčel pro CBS, od roku 1989 je vedoucím katedry filmového obrazu na Columbia College v Chicagu.

Sametová kocovina bude promítána také na Taipejském filmovém festivalu, který se koná na Tchajwanu letos v dnech 3. až 16.března.

,