Ondřej Kobza

Ondřej Kobza | foto: Anna Šolcová

Na Colours of Ostrava se už podruhé sjedou také básníci

  • 1
Ani letos nebude chybět na Colours of Ostrava básnická scéna. Letos přivítá držitelky literárních cen, Science slam i poezii Lawrence Ferlinghettiho.

„Colours jedna báseň“ - to si již podruhé budou moci říci návštěvníci mezinárodního hudebního festivalu Colours of Ostrava, který proběhne od 16. do 19. července v Dolních Vítkovicích. Po úspěšném debutu v minulém roce i letos festival obohatí básnická scéna MF DNES Poetry stage s řadou básnických a hudebně-poetických projektů.

Díky loňskému velkému zájmu diváků bude program rozšířen o půlnoční vystoupení, návštěvníci se také budou moci zapojit do diskuse na téma „živá poezie“ a zažít neobvyklé performance či projekty, které vznikají pouze pro tuto poetickou scénu. „Zásadní je pro mě pestrost a různorodost v přístupu k interpretaci poezie i jejím propojení s hudbou nebo divadlem,“ říká na úvod dramaturgyně básnické scény Blanka Fišerová.

O „Živé poezii“ budou diskutovat básníci-nakladatelé Dan Jedlička a Jan Těsnohlídek ml., básníci-publicisté jako Jonáš Zbořil nebo propagátoři alternativních způsobů šíření básní, například Ondřej Kobza, iniciátor Poeziomatu. Do debaty samozřejmě budou zapojeni i diváci.

Science Slam

Novinkou letošního roku je výjimečná forma Science Slamu, v němž studenti Masarykovy univerzity netradičně, vtipně a alternativně popularizují vědu. Ke slovu i notám se dostane Jazzová poezie Lawrence Ferlinghettiho, projekt ostravského herce Vladimíra Poláka, nebo hudebně-poetická smršť Vítrholc.

Vystoupí řada hudebníků, kteří se nechávají inspirovat básníky (klavíristka a písničkářka Hana Kopřivová, zpěvačka Eva Burešová). „Diváci se mohou těšit také na netradiční pojetí Kadiše nebo zhudebněnou středověkou poezii či na vystoupení kontroverzního Pavla J. Hejátka s hudebně-poetickým programem A mory - a samozřejmě také na autorská čtení českých i slovenských básníků,“ doplňuje Blanka Fišerová.

Miroslava Abelová

Poetická scéna letos přivítá také například Olgu Stehlíkovou, letošní držitelku ceny Magnesia Litera, nebo Kateřinu Rudčenkovou, která byla oceněna v minulém roce. Z nominovaných na tuto cenu vystoupí např. Dan Jedlička. Ze Slovenska mimo jiné přivezou inspiraci básnířky Lucia Bizarretová, Lucia Kramárová a Miroslava Ábelová.

Součástí Poetické scény je Mobilní knihovnička, návštěvníci mohou přinést pro ně už nepotřebnou knihu a vyměnit ji za titul, který je zaujme. Mobilní knihovničku koordinuje Knihovna města Ostravy, která poskytne i knihy vyřazené z fondu. K dispozici budou i díla účinkujících básníků, autorů a hudebníků.

V rámci areálu bude po celou dobu probíhat Guerilla Poetring - (bá)snění ve veřejném prostoru. Letos je cílem organizátorů zahltit prostor básnické scény poezií i fyzicky. „Do akce se může zapojit každý, hlavním smyslem je ukrývání/vylepení básní, nafocení místa a zveřejňování fotografií na facebookovém profilu projektu,“ uzavírá Blanka Fišerová.