Slowdive v roce 1991

Slowdive v roce 1991 | foto: Colours of Ostrava

Colours of Ostrava pozvali „zblázněné zombie shoegaze scény“: Slowdive

  • 0
Festival Colours of Ostrava v předvánočním čase oznamuje další dvě zajímavá zahraniční jména programu nadcházejícího ročníku, který se uskuteční od 14. do 17. července 2016: skupinu Slowdive a nizozemskou zpěvačku Caro Emerald.

Slowdive se v rozmezí let 1989 - 1995 třemi alby zapsali do hudebních dějin jako jedna z klíčových sestav popovější, experimentálnější verze takzvaného shoegaze rocku 90. let. Byli jedněmi z těch, kteří zvukem ovlivili řadu indie rockových následovníků.

„To, že naše hudba i po dvaceti letech ovlivňuje nové kapely, říká hodně. Jsem hrdá na to, co jsme tehdy dokázali,“ tvrdí zpěvačka Rachel Goswell, jejíž zasněný hlas korunuje halucinogenní mnohovrstevnaté kytarové skladby.

Co je shoegaze?

Žánr alternativního rocku z Velké Británie přelomu 80. a 90. let. Název získal podle nehnutě stojících muzikantů se svěšenými hlavami, kteří se "dívali na boty". Vyznačuje se výrazně zkreslenými kytarami, používáním zpětných vazeb a zasněným, do masy zvuku často utopeným vokálem. Kořeny stylu jsou hledány v hudbě amerických Sonic Youth, skotských Cocteau Twins a The Jesus And Mary Chain a irských My Bloody Valentine. Předními představiteli stylu byli vedle Slowdive také Swervedriver, Ride, Chapterhouse, Pale Saints či Lush. Styl poznamenal i dobovou českou nezávislou scénu. Jeho aktuální znovuvzkříšení je patrné i u nás na tvorbě stále známějších kapel typu Manon Meurt či Divided.

Slowdive nebylo ani pětadvacet, když se rozešli. Nemohli konkurovat nadvládě britpopu v čele s Oasis. „Britpop a grunge si myslely, že to mají v kapse, ale shoegaze se vrátil zpátky v podobě zblázněné zombie, která prostě nikdy neumře,“ řekl nedávno kytarista Christian Savill.

Primavera Sound 2014: Slowdive

Reunion Slowdive avizovali v lednu 2014, první velké vystoupení zrealizovali téhož roku na jaře na festivalu Primavera Sound v Barceloně (více zde). V rozhovorech mluvili i o možné přípravě nového alba. „Takže se na Colours možná dočkáme překvapení,“ doplňuje ředitelka Colours of Ostrava Zlata Holušová.

Druhou oznamovanou hvězdou Colours of Ostrava 2016 je Caro Emerald, jež spojuje taneční jazz 40. let s 21. stoletím, pařížskou eleganci s Hollywoodem a elektrobeaty s bigbandem. Vyhovuje tak současné vlně swingového retra, křtěného moderními technologiemi.

Caro Emerald

„Její koncertní show přecházejí z intimní atmosféry do masové zábavy, retro nostalgii střídá potřeba užít si přítomnosti okamžiku a ve vzduchu je cítit dobře protřepané martini Jamese Bonda i vzpomínka na Amy Winehouse,“ říká s nadsázkou Zlata Holušová.

Patnáctý ročník Colours of Ostrava proběhne od 14. do 17. července 2016 opět v areálu Dolních Vítkovic v Ostravě. První oznámenými jmény jsou například ANOHNI: Antony & the Johnsons + Oneohtrix Point Never + Hudson Mohawke, CC Smugglers, The Unthanks nebo My Baby. Čtyřdenní vstupenky jsou nyní v prodeji za 1 990 korun.