Televize, elektronika

Televize, elektronika | foto: Profimedia.cz

Co nabídne ocelová televize z Barrandova?

V novém seriálu ukážeme, co nového do českých obýváků přinese éra digitální televize. Jako první přinášíme profil TV Barrandov.

Ze šestice nových digitálních televizí je kandidátem na největšího konkurenta dvou stávajících komerčních kanálů.

TV Barrandov má díky svému majiteli, společnosti Barrandov Studio, přístup k obrovské knihovně českých a slovenských filmů, k ateliérům a hlavně penězům.

Studio je součástí ocelářského impéria Třineckých železáren, které podle lidí z oboru zaručuje silné finanční zázemí.

"Chceme více využít kapacity barrandovských studií, ale nechceme dělat jen filmový kanál, půjde o kompletní program včetně zpravodajství či sportu," řekl Tomáš Chrenek, spolumajitel železáren a studií po udělení licence.

Velkého konkurenta v zápasu o miliardové příjmy z reklamy bude mít navíc téměř na dohled. Televize Nova sídlí přímo v areálu barrandovských studií.

"Televize Barrandov bude jiná než Nova," říká šéf nového barrandovského projektu Radomír Pekárek. Podle něho jsou na trhu stále bílá místa, kde se televize může uplatnit a oslovit diváky.

Televize Barrandov je podle hantýrky Rady pro televizní a rozhlasové vysílání takzvaně plnoformátová. To znamená, že bude vysílat stejně jako dnešní Česká televize nebo Nova většinu žánrů, jež jsou dnes na obrazovkách běžně k vidění.

S podobným rozsahem bude barrandovským konkurovat další nová stanice - Febio TV. Rada prý udělovala licence tak, aby diváky nalákala k přechodu na modernější digitální vysílání. Tedy aby nákup digitálního televizního přijímače vynahradila kvalitní nabídka programů.

„Dvě licence pro plnoformátové televize nevadí, protože každá z nich má jiný záměr. Jsou zcela rozdílné,“ vysvětluje předseda vysílací rady Václav Žák.

Česko-slovenská tvorba
Televize Barrandov chce být stanicí zaměřenou na česko-slovenskou televizní tvorbu, program bude postavený na dokumentech, interaktivních servisních pořadech a filmech.

Přesný program zatím nikdo nechce prozradit. Po roce a půl čekání na licenci už některé z nápadů žadatelů využily současné televize a začaly podobné pořady vysílat.

Barrandov třeba počítal s větším dopravním zpravodajstvím, které se mezitím zabydlelo v ranních pořadech České televize i Novy. Barrandovští se také chtěli více věnovat menšinovým sportům, jichž si teď začíná všímat i sportovní kanál České televize ČT4 Sport.

Podle zástupců TV Barrandov by stanice měla věnovat hodně času také zpravodajství včetně toho regionálního. Nechtějí sice budovat zpravodajský redakční tým, což je jedna z nejdražších věcí u plnohodnotných televizí, ale nakupovat od existujících regionálních televizí.

Na veřejném slyšení před radou loni zástupce Barrandova Ivan Bareš řekl, že televize chce v odpoledních hodinách vysílat dvou- až tříhodinový pořad natáčený přímo v regionálních nákupních centrech.

Auta, sport a počítače
Barrandovská televize také věří specializovaným magazínům, které se sice už občas objevují, ale stále jich není mnoho. Mezi takové pořady v projektu barrandovských studií patřil například automobilový magazín nebo pořad věnovaný jednomu z menších sportů či počítačový magazín. Jako konkurenci dnešním internetovým vyhledávačům pracovních příležitostí chce nasadit televizní burzu práce.

Klasický večerníček z Barrandova podle dosavadních návrhů očekávat nelze, ale na děti televize pamatuje. I v tomto případě chce využít zázemí velkého archivu animovaných filmů a pohádek.

Podobně jako ostatní nové kanály, bude i televize z Barrandova využívat nové digitální technologie k aktivnějšímu zapojení diváků do vysílání. K tomu je však nutný modernější, tedy dražší digitální přijímač, než jsou běžné modely určené jen k příjmu.
Kromě hlasování a účasti v soutěžích by vrcholem mohl být pořad ve stylu kinoautomatu. Tedy pořad nebo film, o jehož dalším ději rozhodují z nabízených variant diváci.

Kromě prací na detailech programu a jednaní s dodavateli některých pořadů teď na Barrandově shánějí lidi. Zatím prý nemuseli nikoho přeplácet, protože řada lidí z televizí má teď volno kvůli úsporám v jiných komerčních televizích. Členy týmu TV Barrandov chtějí majitelé představit až časem. Základ nové televize by nemělo tvořit více než čtyřicet až padesát lidí.

O peníze by nová televize neměla mít coby součást Moravia Steel nouzi. Za loňský rok tato společnost vydělala 2,6 miliardy korun hrubého zisku. Filmová studia Barrandov pak hlásí loňský hrubý zisk ve výši 50 milionů korun.

Moravia Steel chtěla před časem vstoupit i do parlamentní televize 24cz, nakonec si to však rozmyslela. Lidé okolo TV Barrandov se zatím ani neobávají, že by Moravia Steel chtěla televizní licenci někomu prodat. Vycházejí z toho, že podobně se mluvilo i o prodeji Studií Barrandov a nakonec z něj sešlo.

"Je pravda, že Barrandov je taková výjimka z průmyslového holdingu a televize 24cz je asi ještě o krok dál. Je daleko složitějším druhem podnikání. Věnovat se médiu znamená mít na to spoustu času, a to asi složitě zapadá do spousty dalších aktivit okolo Moravia Steel. Televize není typ byznysu, který se dá rozvinout za měsíc nebo dva, musí se na něm postupně pracovat," řekl před časem pro DigiZone.cz jeden z autorů projektu TV Barrandov Jan Fulín, nynější jednatel a ředitel parlamentní televize 24cz.

Chrenek odmítá podezření, že by si televizi pořizoval, aby s její pomocí mohl tlačit na politiky kvůli vstřícnějšímu přístupu při schvalování zákonů pro byznys. Podle Chrenka musí být TV Barrandov ve zpravodajství absolutně nezávislá, jinak by jí divák nevěřil a televize by se neuživila.

,