Hrdina úspěšných Deníků malého poseroutky od Jeffa Kinneyho se dočkal již...

Hrdina úspěšných Deníků malého poseroutky od Jeffa Kinneyho se dočkal již devíti pokračování.

Děti čtou rády. O poseroutkovi, panu Smraďochovi a Babičku drsňačku

  • 16
Hovorový jazyk je pro dětské čtenáře lákadlem. Ale mezi nejžádanějšími knihami bodují i literární adaptace filmů. České barvy hájí klasiky jako Maxipes Fík či Povídání o pejskovi a kočičce.

V úterý se na celém světě slaví Mezinárodní den dětské knihy, 2. duben je totiž dnem narození světoznámého dánského autora dětských příběhů Hanse Christiana Andersena.

Mezi nejprodávanějšími dětskými knihami v tuzemsku převládají zahraniční tituly, které jsou světovými bestsellery. Do žebříčku nejžádanějších knih také často zasáhne kampaň spojená s filmem, která oživí zájem o jeho předlohu nebo přepis. Podle knihkupců však existuje zlatý fond dětské literatury, ve kterém figuruje česká klasika starší i nová, a tak se v žebříčcích stále objevují Maxipes Fík, Káťa a Škubánek nebo Čapkovo Povídání o pejskovi a kočičce.

Hitem několika posledních let je podle Marcely Turečkové ze svazu knihkupců a nakladatelů Deník malého poseroutky od amerického autora Jeffa Kinneyho. V českém překladu vyšlo sedm z celkem osmi zatím vydaných knih, další titul tuzemský nakladatel plánuje vydat na konci dubna. Šest česky vydaných knížek, které vycházejí od roku 2009, je mezi 12 nejprodávanějšími dětskými knihami minulého roku.

I v letošním roce se v týdenních žebříčcích zpravidla objevují dva Poseroutkovy tituly. Série je psána formou deníků jedenáctiletého kluka, který se ocitl na víceletém gymnáziu, "kde malí poseroutkové, jako je on, narážejí každý den na chodbách do kluků, kteří jsou větší, silnější a holit by se mohli dvakrát denně".

Děti pravděpodobně lákají tituly s názvy užívajícími hovorový jazyk, patří mezi ně také Babička drsňačka, která se také umístila v první desítce loni nejprodávanějších knih, nebo titul téhož autora Davida Walliamse Pan Smraďoch. Drsnou babičku, která plánuje loupež korunovačních klenotů, ovšem o dvě příčky přeskočila knížka Ladislava Špačka Dědečku, vyprávěj.

"Byla trochu jiným typem knihy, zjevně ji kupují rodiče pro děti jako knížku výchovnou, vnímají pana Špačka jako výchovnou autoritu," komentovala Turečková úspěch knížky, která děti od tří let seznamuje s etiketou. V první dvacítce nejprodávanějších loňských titulů je také třeba kniha básniček Jiřího Žáčka Kamarádi zvířátka.

Do žebříčků, které svaz zveřejňuje každý týden, často zasáhnou knihy reagující na film nebo reklamu. To byl v loňském roce podle Turečkové třeba případ kreslených Šmoulů, které si oblíbila další dětská generace. Po loňském uvedení filmu Hobit zase do žebříčku na čas znovu pronikly knihy J. R. R. Tolkiena.

Zajímavostí loňského knižního trhu bylo podle Turečkové uvedení dětského titulu norského spisovatele Jo Nesba. "Jeho krimi trhaly žebříčky v kategorii beletrie, příběhy Doktora Proktora určené dětem se sice prodávají dobře, nefigurují ale na předních místech," upozornila Turečková.

Podle ní je pro spisovatele těžké, když překročí žánr, ve kterém má vybudovanou úspěšnou značku. Jen samotné jméno úspěch nezaručuje. Proto jsou dnes knihkupci velmi zvědaví na to, jak se bude prodávat první kniha pro dospělé, kterou napsala autorka Harryho Pottera Joanne Rowlingová a která bude ve čtvrtek uvedena na český trh (přečtěte si recenzi).

,