Co album, to klidná síla

  1:00
Schopnost muzikantského a lidského dialogu prokazují tři alba, která zde byla vybrána z nepřehledné nabídky, jež je na trhu i v oblasti jazzu a s ním příbuzných a spřízněných fúzí.Pokud jde o nová alba, není americký pianista Keith Jarrett (1945) marnotratný.

Jeho letošní CD The Out-of-Towners obsahuje nahrávky z koncertu v mnichovské státní opeře z - považte! - 28. července 2001.

V záplavě dnes tak častých přesahů ke světu klasiky nebo etnické hudby a hledání stále nových cest ze standardního jazzu působí Jarrett jako klidná stálice, která vyniká intenzitou a bezkonkurenčním jasem světla.

Ve svém standardním triu s basistou Garym Peacockem a bubeníkem Jackem DeJohnettem si Jarrett uchovává vedoucí roli: jeho partneři sólují zřídka, ale jejich vklad je součástí Jarrettovy hry.

A ta je nepřetržitým sledem stále nových figur a variací, které piano vypřádá s pavoučí vytrvalostí a jež svou samozřejmou kvalitou předčí třeba i stylově zajímavější výkony odvážnějších hledačů nových cest.

Šest skladeb alba má rozsahy kolem deseti minut, a jak je u Jarretta obvyklé, jde o jazzové standardy, byť v některých případech ne tak často hrané.

Je tu však jedna pozoruhodná výjimka. Jarrett zřídka vystupuje v roli autora, proto překvapuje, že podle zařazené vlastní skladby The Out-of-Towners nazval celou desku.

A především: Jarretta bychom stěží mohli označit za bluesového pianistu, nicméně tato osmnáctiminutová kompozice má třídílnou bluesovou strukturu. Hlavní je však způsob, jakým se odvíjí první část skladby: trio se tu rozvolňuje do rozhovoru tří rovnoprávných hlasů způsobem, jenž je blízký spíše postjarrettovskému vývoji jazzu.

I klavírní stylizace tu zní odvážněji, zejména s četným hromaděním přírazů, vytvářejících dojem sekundových zvuků v melodické lince. V druhé části se skladba vrátí ke standardnímu jazyku Jarrettova tria, ale ukazuje, že i mistr spolehlivě usazený ve svém vlastním výrazu může občas zkusit něco jiného.

Přátelé vzpomínají
"Je to tradice s hlubokými kořeny, z níž vycházíme," říká v textu k dvoudeskovému albu Which Way Is East americký saxofonista Charles Lloyd (1938) bubeníkovi Billymu Higginsovi.

Je to jejich poslední společné dílo - o dva roky starší Higgins zemřel nedlouho po jeho dokončení. A kořeny tradice, o níž Lloyd mluví, sahají hluboko: je tu něco, co bychom mohli označit jako prablues (Beloved, Chimes at Midnight), skoro klasické blues (Blues Tinge), ucajdaný pouliční popěvek (Bis), jakoby spirituál (My Lord, My Lord), postbopový soul (Windy Mountain), jazzový scat (Amor), arabsky znějící melismatika (Perfume of the Desert, Benares) nebo latinské ozvuky (Mi Corazon). Vše vesměs v krátkých, tří až pětiminutových nahrávkách - a z toho se náhle vynoří dvě čistě jazzové exploze (v délce 12 a 13 minut) parkerovských nebo coltranovských běhů s přesahy téměř freejazzovými (Hanuman's Dance, Chomolungma).

Lloyd tu hraje na tenor a altsaxofon, na basovou, altovou a C flétnu, na další dechový nástroj taragato a tibetský hoboj ostře řezavého zvuku, na piano, maracas, perkuse a ještě k tomu zpívá.

Tenorsaxofon, na který ho známe nejčastěji, ustupuje do pozadí - velká saxofonová sóla se ozývají spíše na  altku. Billy Higgins obsluhuje vedle bicích také kytaru, guimbri (což zvukem trochu připomíná niněru), syrský nástroj s jedinou strunou, bubínky ze Senegalu, Guineje  nebo z Indie, na které se hraje rukama, záhadný nástroj označený jako Juno's Wood Box, různé perkuse a rovněž zpívá.

Dvojalbum bere dech šíří záběru: není to však didaktický vzorník druhů hudby, nýbrž poklidné vzpomínání dvou starých přátel na to, co všechno za svého života slyšeli nebo hráli.

A pro zájemce o etnickou hudbu i připomínka, že multikulturní orientace, dříve než se vydala na vlastní cesty, se rodila a vyzrávala už v jazzu dnešních "moudrých stařešinů".

Pod našimi okny
Nyní něco z českých luhů a hájů. Loni se trio klavíristy Emila Viklického (1948) potkalo s americkým multiinstrumentalistou zvučného jména Scottem Robinsonem (1959).

Výsledkem je CD Summertime. Robinson k nám poprvé přijel jako lektor letní jazzové dílny roku 1992 a tehdy s Viklickým nahrál album Magic Eye, nazvané podle nápoje, který Američanovi učaroval ve frýdlantské hospodě.

Nové CD se zřejmě obešlo bez inspirace zelenou světluškou, vznášející se na hladině piva, ale přináší hudbu značně říznější. Společným základem je dokonale zvládnutý postbopový mainstream, převládající zhruba na polovině snímků.

Mezi historickými standardy zazní Gershwinův Summertime v osobité verzi (zjednodušující doprovod na dva údery v každém taktu), Duke Ellington, bopové Out of Nowhere nebo Tadd Dameron, ale pozoruhodná jsou hlavně čísla, která tuto základnu podstatně rozšiřují. Například skladba Scotta Robinsona Blues Refraction s peprným rozvíjením bluesové struktury nebo Viklického lyrické Not Yet. Z rapsodicky přednesené melodie vyrážejí lyrické i vzrušenější pasáže, nálada se vlní, zvedá a zase zklidňuje a celková koncepce může upomínat na část produkce firmy ECM.

Viklický si získal pověst jazzmana, k jehož stylu patří i odkazy na domácí folklorní zdroje. Pro tento disk si vybral písničku Pod našima okny; figuruje tu dokonce dvakrát - jednou v kvartetním provedení a podruhé v duetu Viklického s Robinsonem.

Je až kupodivu, jak se její melodie hodí do jazzového kontextu a jak výtečně se s ní Robinson shodne. Nikde tu nemáme pocit násilné stylizace, ale spíše logického rozvinutí toho, co bylo v melodii zakotveno od samého začátku.

A slyšet amerického jazzmana první garnitury, jak si láskyplně pohrává s českou lidovou písničkou, je velmi příjemný zážitek.

Viklický je dnes naším nejproduktivnějším jazzmanem padesátnické generace, který má svou pozici i na mezinárodní scéně. Toto album pomáhá vysvětlit, proč tomu tak je.

Autoři:

Byl to lynč, ale rány už se zahojily, vzpomíná Rusevová na neúspěch Elišky a Damiána

  • Nejčtenější

Byl to lynč, ale rány už se zahojily, vzpomíná Rusevová na neúspěch Elišky a Damiána

21. března 2024,  aktualizováno  13:48

Vysíláme Rok začala herečka Anežka Rusevová hekticky: třemi divadelními premiérami, ve Studiu DVA a...

Podvod za půl milionu. Knihobot odhalil padělky knih tajemného autora

21. března 2024  13:30

Nepadělají se jen obrazy nebo bankovky, ale i knihy. Konkrétně vzácné, obtížně dostupné svazy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Lovec přichází! Otestuje si znalosti zákulisí soutěže Na lovu

22. března 2024

V sobotu 23. března startuje na TV Nova další série Superlovu, speciální verze pořadu Na lovu....

Simply the best! Ewa Farna podruhé nadchla vyprodanou O2 arenu

23. března 2024  9:40

Zpěvačka Ewa Farna zazpívala 22. března podruhé v po střechu našlapané O2 areně. Na přidaném...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Leštiči klik hráli řediteli za dveřmi, já o protekci nestál, říká jubilant Spálený

21. března 2024

Premium Petr Spálený právě dnes slaví osmdesátiny. Jak říká, svoje roky nikdy moc neprožíval, a tak stále...

RECENZE: Způsob, jak umrtvit oživlé Kroky a skoky české animace

28. března 2024  16:15

Je to smutný paradox. V cyklu Kroky a skoky české animace sice mnohokrát zazní, že animovaná tvorba...

TRENDY V KLIPECH: Miss Kalousová demoluje auto, Boone láká na pražský koncert

28. března 2024  15:01

Bývalá Miss Andrea Kalousová přichází s novým klipem Sorry. Stál ji hodně sil a padlo na něj jedno...

Chceme podchytit tu jeho svobodu. Marek Adamczyk ztvární Miloše Formana

28. března 2024

Premium V chystaném letním představení Forman, které na červen chystá Letní scéna Musea Kampa k připomenutí...

Zemřel maďarský skladatel Deák. Titulní skladbu k Jen počkej! mu ukradli Sověti

28. března 2024  11:39

Ve věku 96 let zemřel maďarský hudební skladatel a trumpetista Tamás Deák. Proslavila ho zejména...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...