Tajemství oceánu

Tajemství oceánu - Fotografie z filmu Tajemství oceánu (2006) | foto: S.P.I. International

Člověk v neoprenu žralokům nechutná

  • 1
Tajemství oceánu se vydává v ponorce ve stopách kapitána Nema. Sice ne tak hluboko jako Nautilus, ale i čtyři a půl kilometru je úctyhodná hloubka.

"Zavedeme vás do světa, který jste nikdy před tím neviděli, zavedeme vás do poslední neprozkoumané oblasti naší planety," slibuje režisér, vystudovaný hydrolog a zkušený potapěč Alastair Fothergill, autor ambiciozního dokumentu Tajemství oceánu.

V průběhu pěti let vyslal dvacet zkušených štábů do více než 200 lokalit a získal tak více než sedm tisíc hodin záznamu, z kterých byl snímek sestaven.

Členové štábu se potápěli v ponorce do hloubky až 4500 metrů, cestovali do těch nejextrémnějších polárních krajin a dokonce i narazili na dříve neznámé formy života.

"Chtěl jsem zavést lidi do míst, kde ještě nikdy nebyli, a chtěl jsem, aby tím byli emocionálně pohnuti. Oceán v nás všech vyvolává určité pocity a já chtěl přinést pohled na sedmdesát procent aší planety, které diváci tak málo znají," říká režisér.

Základem pro vznik Tajemství oceánu se stal seriál BBC Modrá planeta, jeden z mezinárodně nejúspěšnějších pořadů o přírodě, jehož celosvětová popularita rozvířila mezi diváky touhu po podvodních zážitcích.

Na této vlně úspěchu chtěli také tvůrci Tajemství oceánu přinést divákům co nejúchvatnější, nejunikátnější a nejvzácnější obrazy oceánu, ale po svém. Zaměřili se proto více na vytvoření celkové smyslové události než na fakticky orientovaný dokument.

"Doufali jsme, že tímto filmem odhalíme, jak senzační může oceán být, a zároveň ukážeme, jak je toto nádherné místo zranitelné a jak je důležité, aby se lidé o něj začali starat a snažili se ho chránit," shrnuje druhý režisér Andy Byatt.

"Tím, že poskytneme divákům šanci ztotožnit se s tvory a prostředím moře a prožít emocionální jízdu jejich světem, doufáme, že se budou na tento svět dívat jinak."

Natáčení pod hladinou samozřejmě mělo své úskalí. "Svým způsobem jsme jako predátoři a nemůžeme tam jen tak vtrhnout. Musíme k našemu objektu přistupovat velmi opatrně. Pro mne bylo nejzajímavějším procesem dostat se do mysli zvířat a porozumět jejich ostražitosti," vysvětluje Byatt.

Podstatnou součástí snímku, odehrávajícím se ve světě, kde je světla i zvuků pramálo, je samozřejmě hudba. "Byl jsem u vytržení ze zvláštního světa hlubin. Zaměřil jsem se na zachycení toho, jaké to je být uvnitř ponorky a pomalu se spouštět dolů. Bylo by to nebezpečné, temné, odvážné a hudba všechny tyto prvky odráží," říká skladatel George Fenton

Je libo příběh z natáčení? Žraloků není třeba se bát, protože lidé v neoprénu jim nechutnají. Tedy - nechutná jim neoprén, abychom byli přesní.

Jeden člen štábu si také málem zahrál na Jonáše. "Bylo to naprosto úchvatné," říká kameraman Rick Rosenthal. "Ta velryba polkla snad půl tuny vody a já byl těsně vedle ní. Naštěstí jsem zareagoval a stisknul spoušť. Natáčel jsem pět nebo šest stop od tohoto místa, mohl jsem být uvnitř tlamy té velryby!"

TAJEMSTVÍ OCEÁNU (Deep Blue)
dokument, 90 minut (S.P.I. International)
režie a scénář: Alastair Fothergill, Andy Byatt
kamera: Doug Allen, Michael deGruy, Simon King, Rick Rosenthal, Peter Scoones - hudba: George Fenton
vypravěč - Michael Gambon
oficiální web: www.miramax.com/deepblue