Z výstavy Romana Týce Grave Robber

Z výstavy Romana Týce Grave Robber | foto: ČTK

Člen Ztohoven Roman Týc vytvořil portréty z „přebytků“ lidského popela

  • 151
Kontroverzní umělec Roman Týc vytvořil obrazy z popela zesnulých. V úterý večer je vystaví v galerii Dvorak Sec Contemporary v Praze.

Umělec tvrdí, že v krematoriích vznikají přebytky, tedy popel zesnulých, který končí často bez piety na skládkách. Chce tak otevřít diskusi o nezdravém vztahu současné společnosti ke smrti. Mluvčí galerie Diana Mužíková prostřednictvím ČTK varovala zároveň před mediální a právní dezinterpretací.

Autor je veřejnosti znám jako člen sdružení Ztohoven a spoluautor atomového výbuchu na druhém kanálu České televize či upravených semaforů v metropoli. Za posledně jmenovanou akci byl odsouzen k odnětí svobody na jeden měsíc. Nyní očekává rozhodnutí o nástupu trestu.

Z výstavy Romana Týce Grave Robber

Nejnovější umělecký projekt Romana Týce nese název Grave Robber neboli Vykradač hrobů. Vychází z umělcova prohlášení: "Když vám v šesti letech zemře matka, vy ji vnímáte jako dvoukilovou plechovou urnu a zbytek života její podobu znáte jen z fotografie, tak jako dítě věříte, že existuje způsob, jak ji z té plechovky osvobodíte . . . a nejen ji."

Materiál, ze kterého portréty devatenácti lidí Týc vytvořil, dlouho tajil. "Nechci, aby lidi přišli na výstavu s předsudky," řekl umělec v úterním vydání deníku MF DNES. "Měli by o tom, co vidí, pochybovat. Věc vypadá na první pohled esteticky, poeticky. Nechci prvoplánově šokovat."

Ještě před večerní vernisáží vydalo vedení galerie oficiální stanovisko. Velmi prý zvažovali, zda je vhodné prezentovat tento projekt v galerii, nakonec se rozhodli, že ano. Týcovo dílo hájí: "To, co udělal, je poctivá a bolestná umělecká zpověď o době, ve které žijeme."