Na obchodě firmy Apple v Kuala Lumpuru nechalo několik lidí vzkaz k úmrtí Steva

Na obchodě firmy Apple v Kuala Lumpuru nechalo několik lidí vzkaz k úmrtí Steva Jobse. Podobné vzkazy zakryly výlohy i dalších obchodů společnosti po celém světě. (7. října 2011) | foto: Reuters

Knih o Jobsovi zjevně není dost. Vychází dvacátá, nyní o jeho citátech

  • 1
Dva a půl roku po smrti počítačového mága Steva Jobse jeho jméno pořád dobře prodává. Přitom většinou nejde o životopisy. Legendárním inovátorem se zaštiťují spíš publikace o osobním růstu či tituly, jež opakují to, co už napsali jiní.

Existují jen dva druhy životopisů Steva Jobse: ten od Waltera Isaacsona a ty špatné. A zdá se, že to tak zůstane i poté, co vyšla nejnovější Jobsova biografie, tentokrát od Daniela Smithe. Je zaměřená na životní filozofii génia inovací, vydala ji Metafora a moc nového nepřináší.

Poté, co Jobs v říjnu roku 2011 zemřel, začali nakladatelé chrlit jeho životopisy. Zbohatnout se ale dá třeba i na knize Zapomenuté interview se Stevem Jobsem, Hledání nového Steva Jobse, 101 věcí o Stevu Jobsovi, které jste neznali, nebo alespoň Můj život vedle Jobse, který napsal kolega, nikoli manželka. V češtině vyšly dvě desítky publikací, které se kolem zakladatele firmy Apple točí, většina z nich však spadá spíš do kategorie knih osobního růstu a Jobsem se jen zaštiťují.

Nejdelší a nejlepší

E-kniha Steve Jobs

Elektronickou verzi životopisu Steve Jobse od Waltera Isaacsona najdete za 199 Kč na Knihy.iDNES.cz

Žádný titul však kvalitou ani počtem prodaných výtisků nedosáhl na autorizovaný životopis od Waltera Isaacsona. Hned po prvním týdnu na pultech ve Spojených státech se ho prodalo 380 tisíc výtisků, stal se nejprodávanější knihou roku na portálu Amazon a získal několik čtenářských i odborných cen. V češtině vyšel v nakladatelství Práh a umístil se v pětce nejprodávanějších knih za rok 2011. Existuje v elektronické verzi i jako audiokniha namluvená Martinem Stránským. Zkrátka nakladatel v tomhle případě trefil do černého.

Kdo byl Jobs

  • Zakladatel firmy Apple, jedna z nejvýznamnějších postav počítačového světa.
  • Odmítal průzkumy trhu, protože "lidé nevědí, co chtějí, dokud jim to neukážeme". On a zaměstnanci v jeho firmách vymysleli počítač Macintosh, telefon iPhone, iPod i první tablet iPad.
  • Jobs stál za studiem Pixar, které má z doby jeho "vlády" šest Oscarů za nejlepší animovaný film.
  • Zemřel v roce 2011 na rakovinu.

S dalšími životopisy slavného inovátora je to horší. Výborná hodnocení má v zahraničí publikace Karen Blumenthalové Jobs - muž, který myslel jinak. Autorka za ni má několik cen, vyšla ve čtrnácti zemích. U nás zatím ne.

Zato máme dva jobsovské komiksy. Ten z nakladatelství Fragment není ničím výjimečný, druhý z Computer Pressu alespoň pracuje se dvěma protínanými časovými osami. A vyšla také kniha Jobsových mouder Já, Steve, jež se honosí titulem The New York Times Bestseller. Ta byla přeložená do češtiny už před dvěma lety, zachycuje Jobsovy citáty od roku 1976 a jasně z ní plyne, kolik věcí dokázal Jobs předvídat.

Nechte je žasnout

Nejnovější Smithova publikace nazvaná Myslete jako Steve Jobs vyzobává jeho zásadní myšlenky. Jako úvod pro setkání s ním stačí, ale pokud už měl čtenář v rukou Isaacsonovu knihu, bude pro něj Smith příliš slabým odvarem. Ostatně sám přiznává, že zdrojem informací pro něj byl právě Isaacson, což není nijak překvapivé, nikdo jiný neudělal tolik hloubkových rozhovorů s Jobsovou rodinou nebo přáteli a spolupracovníky.

"Nechte je žasnout. Cvičení dělá mistra. Chopte se příležitosti. Nikdy se nezastavte." To jsou jen některé tuctové slogany, které Smith používá. V kostce je tu však i spousta užitečných faktů. Třeba jaký vztah je mezi firmami Apple a Microsoft nebo jak Jobsova firma přišla ke svému jménu. A úplně nejzajímavější je seznam interpretů, jejichž muziku měl Jobs v iPodu: Beatles, Rolling Stones, Bachovy Goldbergovské variace nebo U2.