Historik Vít Vlnas, dočasně pověřený vedením Národní galerie v Praze

Historik Vít Vlnas, dočasně pověřený vedením Národní galerie v Praze | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Restituce? Změní se jen popiska u obrazu, říká ředitel Národní galerie

  • 0
Národní galerie se dál vypořádává s církevními restitucemi. "Naším cílem je, aby vrácená díla zůstala v expozicích," říká ředitel Vít Vlnas.

Do konce prosince můžou církve v rámci restitucí žádat o navrácení majetku. "V případě pražské Národní galerie jde o sochy a obrazy, nemovitosti žádné," říká pověřený generální ředitel Vít Vlnas.

Více v Kavárně

Více o směřování Národní galerie čtěte v sobotní Kavárně MFD.

Stalo se, že církve podaly návrh, jenž se ukázal jako neoprávněný?
Národní galerie nyní stojí před uzavřením dohody ve třech případech, kde vše nasvědčuje tomu, že ty požadavky jsou oprávněné. Potom evidujeme dalších sedm případů. Pět z nich nyní prověřujeme a dva se ukázaly jako neoprávněné. V jedné žádosti byly věci, které už stát žadateli vydal v první vlně restitucí před dvaceti lety, takže to byl omyl. A v jednom případě jsme byli požádáni o obraz, který se v Národní galerii nenalézá.

O jaké položky jde?
Jsou to obrazy a sochy. Nemovitosti zatím ne, ale lhůta dosud neuplynula, zákon umožňuje církvím o majetek požádat až do konce letošního roku.

U kterých děl se tedy už rýsuje dohoda?
Jde o devět obrazů Vyšebrodského cyklu, dva obrazy Petra Paula Rubense a čtyři obrazy Puchnerova oltáře. U těchto významných položek se snad dohodneme, že restituce se odehraje de iure a díla zůstanou zapůjčená v Národní galerii.

Jak s nabytým majetkem můžou církve naložit? Předpokládám, že to jsou kulturní památky.
Ano, církve budou jejich vlastníkem, ale v režimu kulturních památek, což majitele vždy do jisté míry limituje. Předpokládám, že prodej jinému subjektu než státu tady těžko připadá v úvahu. Ale samozřejmě ty věci nemohou být trvale vyvezené, k dočasnému vývozu je potřeba souhlasu a tak dále. A pochopitelně o ty památky musí někdo pečovat a dokládat, že jsou v pořádku.

Jak by vypadalo případné restaurování, kdyby bylo potřeba?
V případě zmíněných obrazů je to irelevantní, protože všechny byly v nedávné době v Národní galerii restaurované.

Můžou církve dohodu o zápůjčce do Národní galerie jednostranně vypovědět?
Ty dohody ještě nejsou uzavřené, ale aspoň deset let by obrazy měly v galerii zůstat. Ale naším cílem je, aby se pro návštěvníky nic neměnilo. Změní se údaj na popisce. Galerie má takových zápůjček řadu a není s tím problém.