Činský disident Aj WEj-wej byl zvolen nejvlivnějším výtvarníkem roku.

Činský disident Aj WEj-wej byl zvolen nejvlivnějším výtvarníkem roku. | foto: AP

Čína dál šlape po Aj Wej-wejovi, má doplatit 42,5 milionu na daních

  • 2
Vztah Číny s Aj Wej-wejem dostal nový rozměr. Po zadržování a zákazu komunikace s médii dostal umělec, zvolený nejvlivnějším výtvarníkem letošního roku, příkaz zaplatit zpětně na daních a pokutách 15 milionů jüanů (42,5 milionu korun).

Částku údajně dluží Číně společnost, pro kterou Aj pracuje, ale jež je vlastnictvím jeho manželky, píše v úterý agentura Reuters.

Výtvarník, který se proslavil mimo jiné spoluprací na návrhu olympijského stadionu v Pekingu, takzvaného ptačího hnízda, byl letos bez obvinění zadržován téměř tři měsíce a propuštěn koncem června. Jednou z podmínek jeho propuštění bylo, že nebude hovořit se zahraničními médii, posílat vzkazy po Twitteru a rok neopustí Peking. Postup úřadů proti umělci se stal terčem ostré kritiky západních zemí.

Aj Wej-wej nepřítomný

Exponát Forever Bicycles z výstavy Aj Wej-wej nepřítomný

V Tchaj-peji v sobotu otevřeli výstavu čínského výtvarníka a osobnosti čínského disentu Aj Wej-weje.

Čínské úřady tvrdí, že se Aj přiznal k daňovým únikům, jeho rodina ale popírá, že by se jich dopustil. Podle ní je umělec perzekvován kvůli své kritice komunistické vlády. Podle rozhodnutí berního úřadu musí Aj zaplatit 15 milionů jüanů do deseti dnů. V opačném případě mu hrozí neupřesněná opatření.

Aj Wej-wej podle agentury AP prohlásil, že požadované peníze nezaplatí, dokud nebudou vráceny účetní knihy designérské společnosti a on neprojedná celou záležitost nejprve se svým bývalým manažerem a účetním. Ani s jedním z obou spolupracovníků mu nebylo setkání umožněno.

Žádný důkaz o daňovém úniku předložen Ajovi nebyl. Navíc je návrhářem společnosti, nikoliv ředitelem nebo manažerem. Přesto úřady adresovaly povinnost o zaplacení pokuty přímo jemu, i když popírají, že by se to jeho týkalo.

Podle skupin pro lidská práva slouží úřadům obvinění z finančních úniků jen jako záminka pro umlčení výtvarníka, který je tvrdým kritikem vlády.

,