Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Čím je člověku opice? To záleží jen nás...

Praha (Od našeho spolupracovníka) - Kniha Stanislava Komárka Lidská přirozenost, vydaná nakladatelstvím Vesmír, v jistém smyslu navazuje na autorovu předchozí, tematicky obsáhleja spíše učebnicově pojatou publikaci Dějiny biologického myšlení. Komárek jimi pokračuje v tradici Emanuela Rádla, zakladatele a dlouholetého vedoucího katedry filozofie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Rádl se ve dvousvazkových Dějinách biologických teorií v novověku pokusil o zhodnocení těchto teorií očima filozofa. Filozofické pozadí Komárkových prací je sice odlišné (už proto, že od vydání Rádlova spisu uběhly desítky let), to zásadní se však nezměnilo - snaha překročit obzor do svého oboru "uzamčeného" specialisty. Nejde přitom o pokus mluvit vědcům do řemesla ze strany filozofie (Komárek je sám erudovaným biologem), ale snahu znovu nalézt téměř ztracený dialog mezi tzv. přírodními humanitními vědami. Spolu se Zdeňkem Neubauerem a Zdeňkem Kratochvílem dnes Komárek reprezentuje určitou myšlenkovou orientaci. Ačkoli každý z těchto autorů pracuje v jiné oblasti, společným tématem jejich prací je zhruba toto: od Descarta začal být za exemplární jsoucno považován stroj. Na základě tohoto modelu se na přirozenost včetně té lidské - začalo pohlížet jako na mechanismus fungující podle člověkem poznatelných zákonitostí, a tudíž ovladatelný.
Tváří v tvář následkům takového přístupu se Komárek, Neubauer i Kratochvíl pokoušejí oživit jiné, méně devastující možnosti vztahu k přirozenosti.
JAK NAJÍT OSPRAVEDLNĚNÍ V PŘÍRODĚ
V nové knize Komárek sleduje různý obraz lidské přirozenosti v dílech význačných biologů 19. a 20. století: od Darwina přes Portmanna, Lorenze a Wilsona po Eibl-Eibesfeldta. Jejich názory na lidskou přirozenost zasazuje do širších historicko-kulturních souvislostí a zkoumá vliv těchto teorií na vývoj společnosti.
Ústředním motivem knihy je sociomorfní modelování, tedy promítání dobového způsobu fungování lidské společnosti do přírody. V přírodě jsou pak zdůrazňovány ty jevy, které dané představě odpovídají. A tak jevy jiné - byť třeba z hlediska odlišné teorie nanejvýš důležité - unikají pozornosti. Zákonů, které jsou takto v přírodě "odhaleny", je pak zpětně využito k legitimizaci společenských poměrů. Přírodní zákony, na rozdíl od těch lidských, totiž zdánlivě nezávisejí na člověku, nejsou jeho dílem, a člověk je tudíž ani nemůže měnit. Jsou přirozené a jako takové potom ospravedlňují faktický stav společnosti.
Nebo trochu jinak: Čím je například člověku opice? Výsměchem a bolestným studem - či snad mladším bratrem? Odpověď nezávisí na opicích, ale na člověku, na jeho pojetí vlastní přirozenosti.
Podobně je tomu s normativními nároky vznášenými z pozice etiky či estetiky - i ty se opírají o určité pojetí přirozenosti, zvláště lidské. Platnost těchto nároků tudíž nemůže být nepodmíněná; konkrétní lidská situace hraje svou roli, což poznání stejně tak ztěžuje jako umožňuje. Naším úkolem by mělo být, abychom si toho byli vědomi a relativizovali naše pojetí v konfrontaci s odlišnými způsoby vidění světa.
Komárek zavádí ve svých pracích termín "ekleziomorfní struktura". Označuje jím hierarchicky uspořádanou strukturu, která spravuje jisté vědění, pojetí pravdy a metody jejího poznávání. Pouze tato struktura je schopna uchovat tradici, a zabránit tak ztrátě velkého množství nahromaděných poznatků. Zároveň však tyto poznatky upravuje, filtruje a brání uplatnění odchylných myšlenkových směrů. Analýze fungování ekleziomorfních struktur věnuje autor velkou pozornost, protože mezi ně patří i novověká věda se svými institucemi. Vždyť praktický provoz vědeckých pracovišť se závažně odráží i ve výsledcích jejich práce, tedy na teoretické rovině.
Podle Komárka je vcelku zbytečné zamýšlet se nad devastací jak přírodního, tak sociálního prostředí (např. rozpad rodiny), dokud nenahlédneme, že u kořene obou stojí devastace lidského myšlení, založená mimo jiné i na jednostranném chápání lidské přirozenosti.
APENDIX
Součástí knihy Lidská přirozenost je apendix, sestávající ze tří autorových esejů (Prameny kreativity, Svět forem a Domestikace a jevy s ní související). Stanislav Komárek je také autorem knihy Sto esejů o přírodě a společnosti, řady článků a odborných prací a několika básnických sbírek. Patří k těm autorům, kteří se nebojí myšlenku rozvést, případně i zopakovat, což u textů určených k zamyšlení nemůže být na škodu.
Nad čím se však možná čtenář pozastaví, je fakt, že autor doslovně cituje své starší publikace: stačí porovnat strany 97 a 98 v knize Sto esejů o přírodě a společnosti a strany 68 až 70 v Lidské přirozenosti.
Autor:

Empatická a otevřená, hodnotí první dámu autorka dokumentu Šorelová

  • Nejčtenější

Zemřel zpěvák a herec Josef Laufer, po čtyřech letech v umělém spánku

21. dubna 2024

Ve věku 84 let zemřel herec, režisér, zpěvák a scenárista Josef Laufer. Informaci potvrdil ředitel...

Zemřela herečka Hana Brejchová. Proslavil ji film Lásky jedné plavovlásky

22. dubna 2024  7:52,  aktualizováno  9:48

Zemřela herečka Hana Brejchová, bylo jí 77 let. Zazářila ve filmu Miloše Formana Lásky jedné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

24. dubna 2024

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na...

Larry je mrtvý. Tvůrci Simpsonových nechali po 35 letech zemřít štamgasta od Vočka

24. dubna 2024  8:35

Zarytí fanoušci seriálu Simpsonovi smutní. Tvůrci totiž nechali zemřít jednu z postav, která byla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swiftová vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swiftová...

RECENZE: Kdo není s Mirai kamarád, bude mít s jejich albem minimálně 69 problémů

25. dubna 2024

Premium Čtvrté album kapely Mirai nese opět japonský název Tomodachi, což znamená „kamarádi.“ Je hezké, že...

TRENDY V KLIPECH: Mirai rekapitulují, Brixtn vytáhli song z šuplíku

25. dubna 2024  12:22

Skupina Mirai ke svému desátému výročí vydala klip Easy, v němž rekapitulují své působení na...

I did it my way. Troška, Nový i Vyskočil se rozloučili s Josefem Lauferem

25. dubna 2024  11:32,  aktualizováno  11:43

Se zpěvákem a hercem Josefem Lauferem, který zemřel po dlouhé nemoci v sobotu večer ve věku 84 let,...

RECENZE: Úplně jiný typ krimi. Lesní vrah vysílá zvláštní druh varování

25. dubna 2024

Premium Jedno je jisté: Lesní vrah se žádné tuzemské krimi podle skutečného případu ani zdaleka nepodobá....

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...