V Třebíči oslavili deset let s oceněním "Světové dědictví UNESCO"

V Třebíči oslavili deset let s oceněním "Světové dědictví UNESCO" | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Třebíč oslavila deset let s „cejchem“ UNESCO, dorazil rabín i biskup

  • 2
O víkendu, kdy po republice doutnala ohniska protestů radikálů, se v Třebíči sešli brněnský biskup Vojtěch Cikrle a zemský rabín Karol Sidon. Oba se ve svých sděleních důrazně dotkli tématu tolerance a přispěli tak k oslavám deseti let, po které Třebíč patří do světového dědictví UNESCO.

Sidon upozornil, že zrovna Židé by měli být ti, kteří budou obezřetní a postaví se proti jakýmkoli rasistickým výkřikům. "Ale ne prázdnými proklamacemi. Musíme vymyslet něco prakticky využitelného, čím můžeme v současné vyhrocené době pomoci," řekl MF DNES rabín.

Sidon a Cikrle se v Třebíči potkali u příležitosti oslav deseti let od chvíle, kdy Třebíč vstoupila na prestižní seznam světového dědictví UNESCO. Podařilo se jí to právě proto, že zde po staletí těsně vedle sebe existovaly křesťanské a židovské části města a dodnes jsou židovská čtvrť i hřbitov spolu s bazilikou svatého Prokopa dobře zachovalé.

Biskup Cikrle nejprve odsloužil mši ve zcela zaplněné bazilice. Mimo jiné řekl, že je pro život důležité, pěstovat si schopnost vyjít s druhými lidmi a že je nezbytné porozumění mezi náboženstvími. Potom přešel k Zadní synagoze, kde už na něj čekal rabín Sidon. Ten opětovně odhalil pamětní desku. Deska je připomínkou vstupu Třebíče do UNESCO.

"Jak jsem se dozvěděl, už jednou tu byla, ale někdo ji ukradl, neboť byla z barevného kovu. Teď je plastová, tak doufejme, že cena plastické hmoty nepůjde nahoru," glosoval se smíchem Sidon absurditu dneška.

Duchovní ocenili pokrok Třebíče

Biskup Cikrle i rabín Sidon nepokrytě obdivovali, jaký kus práce se v Třebíči za poslední roky podařil. Unikátní urbanistický celek je v porovnání se stavem před Listopadem k nepoznání, snaží se radnice i soukromí majitelé domů v židovském městě, penězi přispěl za ty roky kraj i stát.

Nedělní setkání těchto dvou osobností pokračovalo do odpoledních hodin, Cikrle a Sidon se zúčastnili slavnostního zasedání zastupitelstva města. Jeho vrcholem bylo ocenění šestnácti významných osobností, které se zasloužily o to, že se malé Třebíči z Vysočiny podařilo dostat mezi prestižní tisícovku těch, kteří v UNESCu figurují. Mezi oceněnými je i bývalý starosta Třebíče Miloš Mašek.