Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Chuligánův návrat, kafkovský příběh z krutých dob

  12:45
Do dvacítky jazyků již byla přeložena kniha nejznámějšího současného rumunského prozaika Normana Maney Chuligánův návrat. Nyní k nim přibyla i čeština.

Rumunský spisovatel Norman Manea | foto: Profimedia.cz

Chuligánův návrat, první Maneovo česky vydané dílo, není snadné čtení, místy působí až trýznivě. Ale nejprve pár slov na vysvětlenou: v rumunštině má termín chuligán jiný význam než v češtině. V meziválečné rumunské kultuře se tak nazývali nekonformní rebelové se sklonem ke skandálům.

A jak uvádí rumunistka Libuše Valentová, v Chuligánově návratu "navíc jeho prostřednictvím autor navazuje dialog s židovským spisovatelem Mihailem Sebastianem, jenž se polemickým esejem Jak jsem se stal chuligánem bránil antisemitismu intelektuálních kruhů."

S antisemitismem měl trpké zkušenosti i Norman Manea (1936) už od dětství: "Teprve v pěti letech jsem se stal já veřejným nebezpečím, nečistým výplodem nečisté placenty..." píše v Chuligánově deníku. V roce 1941, v období fašistické diktatury, byl s celou rodinou, stejně jako tisíce jiných rumunských Židů, poslán do koncentračního tábora v Podněstří.

"Ďábel je Žid," cituje Manea rumunského diktátora maršála Antoneska. Maneův dědeček a babička lágr nepřežili, on se s rodiči vrátil v roce 1945 do Rumunska, jenže bývalý domov již neexistoval, a navíc jednu diktaturu záhy, po abdikaci krále Michala v prosinci 1947, vystřídala jiná - komunistická.

Osud exulanta
Západní kritika často přirovnává Maneu k Franzi Kafkovi, on sám se mu věnuje i ve svých přednáškách o evropské literatuře na newyorské Bard College a v Chuligánově deníku se na něj několikrát odvolává.

Ostatně o svém vztahu ke Kafkovi se zmínil i v jednom rozhovoru v roce 2004, kdy byl hostem Festivalu spisovatelů Praha (příští jaro má přijet na pražský knižní veletrh): "Jedním z důvodů, proč jsem se rozhodl navštívit Prahu, byla právě touha najít zde stopy Kafkovy přítomnosti a poznat alespoň částečně prostředí jeho každodenní existence. V tomto směru mě nechávají chladným restaurace a obchody s jeho portréty, tričky a kalendáři, naopak se snažím vstřebat něco z atmosféry toho města, jež poznačilo spisovatelův život i tvorbu."

Ale sám Maneův osud, jenž je obsahem Chuligánova deníku (v originále vyšel v roce 2003), složitě strukturovaného díla na pomezí románu a pamětí, se nedá nazvat jinak než kafkovský. Nadšený pionýr, jemuž v padesátých letech pošlou otce za banální provinění do pracovního tábora, záhy ztrácí iluze a potýká se s realitou komunistického Rumunska.

"S odřeným hřbetem jsem prolézal tím křivolakým socialistickým tunelem," píše. Nebo: "Seznam podezřelých se nakonec v socialistickém Žurmunsku (tak s trpkostí i ironií nazývá svou zemi - pozn. autorky) shodoval s výsledky sčítání lidu." Nebo se strohou věcností vypráví až hororové drobné příběhy, jako třeba ten o příteli, jehož nemocná žena potřebovala dialýzu. A protože v Ceauşeskově Rumunsku nebyl pro běžné občany benzin, vozil mu ji do nemocnice přes celou Bukurešť známý v kamionu...

Manea, ač vystudoval technický obor a pracoval jako inženýr, vydal deset knih a neustále balancoval na ostří nože. Zažil štvanici poté, co napsal do regionálního časopisu článek o antisemitismu a nacionalismu. A když ho v roce 1986 za román Černá obálka ostře napadla cenzura, rozhodl se pro emigraci.

Zakotvil ve Spojených státech a do vlasti se nevracel ani po Ceauşeskově pádu, kdy na něj pro změnu útočili rumunští nacionalisté - mimo jiné za to, že připomněl předválečné spojení jedné z ikon rumunské kultury, světoznámého religionisty Mircey Eliada, s ultranacionalistickými Železnými gardami. Vyneslo mu to označení "půlčlověk", zrádce, bezdomovec, agent Bílého domu.

Dvě hrůzy
Právě problém, zda do Rumunska ještě někdy jet, tvoří vnější rámec Chuligánova návratu: "V létě 1986 jsem se zhrozeně vzdaloval od komunistické hrůzy i hrůzy nacionalistické, kterou si přisvojila," píše Manea. První pominula, druhá přežívá. Má ji riskovat?

Nakonec v roce 1997 vyhoví žádosti amerického dirigenta Leona Botsteina a doprovodí ho do Bukurešti. A tam se mu všechno vrací: vzpomínky na prožitá šílenství, na zmizelé přátele, na mrtvou matku, na otce a jeho větu "Netvoři-kati vytvářejí netvory-oběti", otce žijícího nyní jako tolik rumunských Židů v Izraeli, neboť soudruh Ceauşescu je rád nechával vycestovat - po zaplacení příslušného obolu, samozřejmě.

A vidí i "nové", postkomunistické Rumunsko, pro něž zůstává hostem nevítaným, neboť lidé jako on jsou prý "překážkou přijetí země do NATO" a navíc pořád kšeftaří s utrpením holokaustu. "Znovu jsem dokázal, že nejsem hoden Vlasti, jíž nebyli hodni ani moji předkové," konstatuje trpce.

Může snad tohle být domov? Minulost s přítomností se proplétají ve složitém předivu skvěle napsaných dialogů i úvah, je to zdrcující i nádherné a stále silněji z toho všeho vyplývá závěr: ano, takhle vypadá kafkovský svět.

Rumunská soudobá literatura není v této zemi prakticky známá - proto bylo určitým šokem, když se před dvěma lety v soutěži Magnesia Litera stal českou Knihou roku román rumunského prozaika Petra Cimpoeşa Simion Výtažník.

Nyní máme k dispozici další její ukázku, odměněnou mimo jiné prestižní francouzskou cenou Médicis. Zcela jinou svým charakterem, ale - troufám si říci - ještě lepší.

NORMAN MANEA - Chuligánův návrat
Překlad Jiří Našinec. Havran, 348 stran, cena 368 korun
Hodnocení: 100 %

Empatická a otevřená, hodnotí první dámu autorka dokumentu Šorelová

  • Nejčtenější

Zemřel zpěvák a herec Josef Laufer, po čtyřech letech v umělém spánku

21. dubna 2024

Ve věku 84 let zemřel herec, režisér, zpěvák a scenárista Josef Laufer. Informaci potvrdil ředitel...

Zemřela herečka Hana Brejchová. Proslavil ji film Lásky jedné plavovlásky

22. dubna 2024  7:52,  aktualizováno  9:48

Zemřela herečka Hana Brejchová, bylo jí 77 let. Zazářila ve filmu Miloše Formana Lásky jedné...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

24. dubna 2024

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na...

Larry je mrtvý. Tvůrci Simpsonových nechali po 35 letech zemřít štamgasta od Vočka

24. dubna 2024  8:35

Zarytí fanoušci seriálu Simpsonovi smutní. Tvůrci totiž nechali zemřít jednu z postav, která byla...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swiftová vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swiftová...

Příšera, sen i poezie. Divadlo o Toyen plánovala Steinmasslová tři roky

26. dubna 2024

Hned dvě představení věnovaná naší slavné malířce Toyen mají tuto sezonu premiéru v hlavním městě....

Audioknihou roku je životopis Agathy Christie. Zvláštní cenu získal Soukup

25. dubna 2024  16:49

Vítězem ankety Audiokniha roku 2023 se staly memoáry Vlastní životopis spisovatelky Agathy Christie...

RECENZE: Kdo není s Mirai kamarád, bude mít s jejich albem minimálně 69 problémů

25. dubna 2024

Premium Čtvrté album kapely Mirai nese opět japonský název Tomodachi, což znamená „kamarádi.“ Je hezké, že...

TRENDY V KLIPECH: Mirai rekapitulují, Brixtn vytáhli song z šuplíku

25. dubna 2024  12:22

Skupina Mirai ke svému desátému výročí vydala klip Easy, v němž rekapitulují své působení na...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...