Chinaski

Chinaski | foto: Universal Music - Ondřej Pýcha

Chinaski vyrostli a vydali svou nejlepší desku

  • 6
Deska Chinaski: 07 nezní vůbec špatně. Nadto od kapely, která dlouho hledala výraznější tvář a jejíž popularita je srovnatelná s památnou Lucií.

Dá se s nadsázkou říci, že chinaskovské Husákovy děti ze staršího hitu 1970 už dávno vyrostly. Přehouply se přes Kristova léta, podívaly se do světa a stále více než vzpomínkami na minulost se zabývají slastmi i strastmi kapitalismu.

Nemudrují a mají hity
Chinaski samozřejmě nejsou politickými písničkáři, zůstávají baviči, ostatně celou desku otvírají sloganem "Samice versus samci, to je důvod k tanci" (Shake It).

Avšak obava z pasti, kterou pro člověka představují neuváženě nabrané leasingy či hypotéky nebo deprese z otupělého hákovaní v moderních montovnách, to vše vystupuje z nového rockového hitu Zadarmo.

Vedle toho vtipná píseň Basama fousama vidí Česko jako zemi mezi "Němcema a Rusama" a zároveň jako dobré místo pro život. A varování před opojením mocí ve skladbě Slovní pyrotechnika, do které kapela střihla i část promluvy Jiřího Paroubka, střídá jadrný song Chátra ("doba je rychlá, prosrat svoji šanci je snazší než ji najít").

Chinaski nejsou v křeči, nemustrují ani nemudrují, a pokud se dotýkají společenských témat, servírují je spíš na zábavném poprockovém podnose. Zůstávají také u hitových písní jako Vakuum nebo Můj sladký anděli, které budou mít jistě ráda i česká rádia a jež se melodicky vkradou do paměti.

Zatím nejlepší deska
Z nadhledu, který se zdravě promítá do jejich muziky, nevynechali Chinaski ani sebe. V jedné z nejlepších skladeb, vláčně melodické Vzhůru do nekonečna, si Michal Malátný uvědomuje, jak daleko jej v životě zanesly čtyřakordové písně.

"Na čtyři akordy až na konec světa," zpívá Malátný a dodává: "Splnil se mi sen někoho jinýho." Právě Malátný, za jehož civilním projevem stojí precizní frázování a cit pro dramatické posuny nálad, utvrzuje zrající styl kapely.

Chinaski se nevzdávají ani kolovrátkového popěvku o lásce (Něco tu nehrálo), ovšem dokážou jej nabídnout s citem pro čistou baladičnost. Stejně jako si neodpustí dojemnou "citovku" Baletka.

Kapela dokáže skvěle zachytit pocity, třeba v klavírním songu o tom, že starý svět, ve kterém si lidé psali dopisy místo mailů, mizí (Dopis).

Ano, Chinaski mohli být hudebně odvážnější, což se jim povedlo v písni Basama fousama, prošpikované rapem hostujícího Romana Lomtadzeho. Vždyť základ jinak pestrého alba tvoří vcelku očekávaný, konzervativnější zvuk.

To však nemusí vadit: melodicky přesvědčivé písně, zdařilé texty bubeníka Pavla Grohmana i suverénní hlas Malátného, to vše se vlastně sčítá. Výsledkem je zatím nejlepší a nejvyváženější deska Chinaski, již si lze s kapelou skoro celou prozpívat.

Chinaski: 07
CD, 48:35 minut, cena 349 Kč
Hodnocení MF DNES: 70 %