Skupina Chinaski nahrávala novou desku ve slavných studiích Rockfield ve Walesu.

Skupina Chinaski nahrávala novou desku ve slavných studiích Rockfield ve Walesu. | foto: Tomáš Beran

Chinaski byli na pokraji vyhoření. Tak jeli točit nejlepší desku kariéry

  • 24
Řada písniček z jejich osmi jejich desek zlidověla, na koncertech mají vždycky plno a na festivalech hlavní čas. Svým obyčejným přístupem sbírají u lidí jenom sympatie, a navíc jsou v hudební formě. Ještě před rokem to ale bylo jinak. Chinaski byli na pokraji vyhoření.

Setrvačnost, s níž fungovali jako „škodovka českého popu“, což je dávné přirovnání, které neslyší úplně rádi, je dost možná zavedla i za něj. Dnes přiznávají, že ob rok chrlili novou desku, do studia a na koncerty už občas chodili jen jako do práce. „Zůstal v nás pocit, že možná to nejlepší máme za sebou, že už je to pryč,“ přiznává Malátný, jak se Chinaski cítili po vydání minulé desky Není na co čekat. Sice se na ní hudebně předvedli ve formě, pomohla jim vnitřně se vyrovnat s tragickou ztrátou bubeníka Pavla Grohmana, jenž zbytek kapely uměl motivovat, ale nepovedlo se jim oslovit posluchače tak, jak si představovali.

„Od začátku tam někdo seděl a říkal: Dobrý, ale není tam ta jedna písnička pro rádia,“ vzpomíná saxofonista Štěpán Škoch na stresy, tlaky a nejistoty, které Chinaski opakovaně demotivovaly. Se setrvačností, která obyčejně vede k hudebnímu zániku, vnímali kapelu skoro všichni, kdo se kolem ní točili. Vydavatelství Universal si prý dokonce ani nevšimlo, že Chinaski vypršela smlouva, a pak i roční opce na její prodloužení. „Nebyli jsme priorita, měli pocit, že ani oni se nemají o co snažit,“ mluví Chinaski otevřeně o zásadním rozhodnutí, k němuž kapela došla.

Tou dobou se totiž na scéně objevilo malé vydavatelství Brainzone a jeho šéf Laci Vajdička. „Přišel a vlil do nás víru. Řekl nám: Kluci, vždyť vy jste tu vaši nejlepší desku ještě pořád nenatočili. Uděláte to teď,“ vzpomíná Malátný, jak se stalo, že o několik měsíců kapela odjela do slavných britských studiích Rockfield natočit desku s producentem Manic Street Preachers či Mel C ze Spice Girls Gregem Haverem. 

Spolupráci s Gregem Haverem (vlevo) si Chinaski vyzkoušeli už u singlů Stížnost a Hlavolam.

Album vznikalo v horečném tempu během dvanácti zářijových dnů, které podle všeho změnily kapele život. “Nic podobného jsem nezažil,” přiznává Michal Malátný. Pomohla tomu i atmosféra studia, kde Freddie Mercury složil a nahrál Bohemian Rhapsody pro Queen a Chris Martin Yellow pro Coldplay. 

“Je to snad první deska, kterou jsme natočili bez strašáka jménem singl. Prostě jsme to nechali na Gregovi a už druhý týden v úterý jsem tu usínal  a říkal si: Sakra, už mám nazpívaných šest písniček a každá z nich to může být,” říká zpěvák Chinaski o desce, kterou bude kapela křtít už 24. října v pražském Hard Rock Café.