Výprask (Matky & Otcové: Family Art Crimes) - Výprask - repro z výstavy Matky & Otcové: Family Art Crimes (2006) | foto: Matky & Otcové

Chcete výtvarný výprask, opičáci?

Na letenské zdi vystavují pětatřicetiletí graffiťáci, ve Veletržním paláci Jiří Valoch, CIANT otevře dveře do digitálního světa.

TIP TÝDNE
Jiří Valoch - pohled do instalace (2006)Sbírka moderního a současného umění Národní galerie v Praze představuje v roce životního jubilea Jiřího Valocha (narodil se v Brně 6. září 1946) současnou podobu jeho tvorby.

Mnoho milovníků výtvarného umění jej zná především jako teoretika a kurátora různých výstav, ale de facto nejdůležitější a pro všechny ostatní jeho aktivity iniciační roli měla a má Valochova vlastní tvorba.

Jiří Valoch - pohled do instalace (2006)Od mládí se prakticky věnoval především poezii a zajímal se o moderní výtvarné umění – není tedy divu, že již v roce 1963 byl nespokojen s možnostmi tradiční, lineárně psané poezie a začal soustavně experimentovat s možnostmi poezie vizuální.

Brzy se stal jedním z reprezentantů druhé generační vlny české experimentální poezie, shromáždivší se kolem klíčových osobností jako Jiří Kolář, Ladislav Novák a tvůrčí duo Bohumila Grögerová – Josef Hiršal. Tehdy se začal soustavně zúčastňovat výstav doma i v zahraničí a publikovat v antologiích, časopisech a sbornících.

Jiří Valoch - instalaceNárodní galerie v Praze nabídla Jiřímu Valochovi prostor respiria v druhém patře, aby zde vytvořil novou instalaci ze svých charakteristických textových sekvencí, u nichž hraje důležitou roli i estetická kvalita forem zvoleného písma a lapidární kontrast černých slov, umístěných na plochách všech stěn, jež jsou v tomto prostoru k dispozici.

STOJÍ ZA NÁVŠTĚVU
Výprask (Matky & Otcové: Family Art Crimes)Matky a Otcové: Family Art Crimes. Skupinu Matky a otcové tvoří čtyři umělci: Lenka Klodová, Lucie Krejčová, Martin Péč a Marek Rejent. Členové skupiny těží ze svých bohatých zkušeností (celkem mají devět dětí) a odlehčenou a často (sebe)ironickou formou poukazují na to, že umění, rodinný život a výchova dětí si nemusí vzájemně konkurovat.

I v projektu Family Art Crimes, který najdete na pražské letenské zdi, jde o reflexi vztahu mezi rodiči a jejich potomky, o hledání společného jazyka, který si přivlastňuje formy graffiti blízké současné dospívající generaci, ale dává jim nečekaný rodinný obsah.

Babička (Matky & Otcové: Family Art Crimes)Velkoplošné tisky s nápisy Taťka, Mamka, Rodina, Sourozenci, Rodiče, Babička, Vánoce imitují s trochou heavy metalové nostalgie nasprejované graffiti, a tak formou, která v mnohých vyvolá asociace s vandalismem, pojmenovávají hodnoty, které umělci vytvořili v průběhu rodinného života spolu s dětmi.

CO SE DĚJE
CIANT. Mezinárodní centrum pro umění a nové technologie v Praze (CIANT) na říjen připravilo promítání současného londýnského videoartu (2. října), prezentaci robotického umění (11. října), přednášku o vývoji digitální televize (12. října), přednášku o tvorbě Franka J. Maliny (18. října) a další ze série performancí Evolution Nights (25. října). Čili víte, kam máte jít.

NA POSLEDNÍ CHVÍLI
Jörg Immendorff - Otto Malerstamm (2002)Opičáci. 14. října končí v pražské Galerii Jiří Švestka výstava "opičáků" Jörga Immendorffa, předního německého sochaře posledních desetiletí. Jedním z Immendorffových ústředních témat je umění a umělci, se všemi vazbami na společnost. Na této platformě vznikly první skulptury / figury opic v polohách připomínajících svět lidí, a zejména umělců: opice v bizarních polohách s pitoreskními výrazy na tvářích drží často v rukou štětec či paletu anebo připomínají kontemplující umělce či obecně člověka-tvůrce.