Z filmu Ztraceni v Pekingu

Z filmu Ztraceni v Pekingu | foto: archiv

Chceš s filmem na festival? Změň 53 záběrů

  • 3
V soutěži letošního Berlinale film Ztraceni v Pekingu (Lost in Beijing) poměří síly s dalšími devatenácti snímky, svoji největší bitvu má už však za sebou. Musel v ní čelit čínské cenzuře.

Úředníci Čínské filmové kanceláře po zhlédnutí snímku prohlásili, že takové dílo do světa vůbec nepustí. Ve filmu, který mimo jiné líčí sexuální vztah majitele masážního salonu a jeho zaměstnankyně, jim vadila řada záběrů – špinavé ulice, prostitutky nebo hazardní hry.

Pokud filmaři chtěli jet do Berlína, zbývalo jim jediné: se změnami cenzorů souhlasit. Těch však bylo celkem třiapadesát, zhruba patnáct minut z celého filmu.

"Příběh je teď překopaný, některé vztahy z něj úplně vypadly," postěžoval si producent Feng Li, který musel oželet i záběry čínské vlajky a choulostivého náměstí Tchien-anmen, kde došlo v roce 1989 k masakru studentské demonstrace.

foto Menzel a spol. už obléhají Berlín
filmový festival v zajetí Čechů

Ztraceni v Pekingu však nejsou prvním titulem zmíněného producenta, který komunistickou cenzuru "zaujal". Loni v květnu přivezl na festival do francouzského Cannes cenzory neschválenou love story Letní palác, a to mělo za následek pětiletý zákaz činnosti jejího režiséra Lou Ye.

Tentokrát byl Feng Li opatrnější. Nechtěl, aby film skončil v trezoru, proto cenzuře ustoupil. A ve sporu s ní slavil i drobné úspěchy: třetinu požadavků dokonce usmlouval a některé scény mohl ve filmu nechat.

Berlinale uvidí světovou premiéru Ztracených v Pekingu 16. února.