Charles Aznavour | foto: P&J Music

Konečně se dočkáme Aznavoura. Přijíždí jednadevadesátiletá legenda

  • 11
Charles Aznavour je hvězdou první velikosti, a to přesto, že nemíří do haly nebo na stadion s desetitisíci návštěvníků, ale „jen“ na v podstatě klubový koncert více k poslechu než k tanci. Francouzský šansoniér a herec s arménskými kořeny má na svém kontě sto milionů prodaných nosičů a účinkování v šedesáti filmech.

Největší umělec 20. století podle CNN a nositel cen a řádů od Zlatého lva z Benátek po nejvyšší francouzské vyznamenání, tedy Řád čestné legie, si na tuzemský koncertní debut počkal do svých 91 let. Přitom v bývalém Československu už jednou vystupoval, konkrétně v listopadu 1978 v Bratislavě. A v Praze měl zpívat už v roce 1969, ale koncert zrušil v souvislosti s úmrtím Jana Palacha.

Aznavour je vůbec knihovničkou uplynulého století. Narodil se v roce 1924 v Paříži, v devíti letech odešel z domova a ve dvanácti už hrál ve filmu natočeném na motivy románu Knoflíková válka. Během války skutečné, v nacisty okupované Paříži, zpíval v kabaretech, zatímco jeho arménští rodiče doma skrývali nejen své krajany, ale i Židy, Rusy nebo komunisty.

Po válce úzce spolupracoval s Edith Piaf, pro kterou napsal řadu písní, začátkem padesátých let se osamostatnil a postupně zaznamenal úspěch po celém světě, možná i díky tomu, že zpívá v šesti jazycích. Jeho písně ovlivnily mnoho světoznámých umělců, kteří je také nahráli – od Eltona Johna přes Sammyho Davise Jr., Raye Charlese až po Celine Dion. Jednu z jeho nejznámějších skladeb, La Boheme, nazpívala mimo jiné v češtině Hana Hegerová.

Aznavour kromě hudební kariéry pokračoval také v hraní. Asi nejznámější je jeho role ve snímku Françoise Truffauta z roku 1960 Střílejte na pianistu, objevil se však také ve filmech Čas vlků, Honba za kytarami, Plechový bubínek nebo Kouzelný vrch.

Zpěvák se rovněž celý život hlásí ke svému arménskému původu, a tak si do životopisu může napsat, že je kromě jiného diplomatem. Od roku 1995 je stálým vyslancem UNESCO pro Arménii a v roce 2009 se stal arménským velvyslancem OSN ve Švýcarsku.

Program? Zatím tajemství

Aznavourovi za jeho kariéru vymysleli nespočet více či méně přiléhavých přezdívek. Je nazýván francouzským Frankem Sinatrou i Napoleonem šansonu. Což je poněkud nepatřičné, protože i když v roce 2006 vyrazil na „rozlučkové turné“, neskončil na Svaté Heleně, nýbrž v této šňůře pokračuje dosud a její součástí je i pražský koncert. „Nikdy, nikdy jsem nepronesl slovo sbohem,“ prohlásil. Loni oslavil devadesáté narozeniny (na pódiu v Berlíně, jak jinak) a nazpíval i duet se zpěvačkou Zaz.

Do Kongresového centra Aznavour dorazí se sedmičlennou doprovodnou kapelou sestávající z bubeníka, kytaristů a klávesisty a navíc ještě akordeonisty. Co se bude hrát, je však dosud obestřeno tajemstvím. Charles Aznavour má věru z čeho vybírat, měly by zaznít jeho největší hity, přesto přesný program koncertu Aznavour s ostatními hudebníky určuje až těsně před začátkem vystoupení.