Instalace Dominika Langa na výstavě finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého 2013

Instalace Dominika Langa na výstavě finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého 2013 | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Méně je více, řekla si porota. Chalupeckého cenu získal Dominik Lang

  • 0
Letošním laureátem Ceny Jindřicha Chalupeckého pro mladé výtvarníky se stal třiatřicetiletý Dominik Lang, jenž šikovně pracuje s galerijním prostorem. Podle poroty patří už řadu let k nejzajímavějším umělcům v Česku i na mezinárodní scéně.

Lang se ve finále nejprestižnější české výtvarné ceny ocitl už potřetí. Připsal si však i další úspěchy. Před dvěma lety například prošel výběrovým řízením pro Bienále současného umění v Benátkách, kde jeho instalace sklidila velký ohlas. V posledním roce se prezentoval v galeriích ve Vídni a v Římě.

Dominik Lang absolvoval ateliér Jiřího Příhody na pražské Akademii výtvarných umění a od roku 2012 je jedním ze dvou vedoucích ateliéru sochařství na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Pro jeho tvorbu je typická práce s galerijním prostorem, jemuž propůjčuje podobu uměleckého díla. V případě letošní vídeňské výstavy například vestavěl do sklepení instalaci připomínající jeskyni, v galerii v Římě zase propojil skrze tři patra její architektonické prvky, v Českých Budějovicích v září umístil do galerijního prostoru centrální sochu a pracoval s motivem procházení.

Nejinak tomu je i na letošní výstavě finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého ve Veletržním paláci. I zde si Lang "pohrál" jak se samotným prostorem galerie, tak i s vnímáním návštěvníka. Při tvorbě své instalace Východ Západ nepoužil žádný nový materiál, ale naopak jej ubíral ze stávající výstavní paneláže, do níž vyřezal dva kruhové otvory - v nich vychází a zapadá slunce, které zvenku proniká do galerie.

Letošní porotci

V porotě Ceny Jindřicha Chalupeckého zasedl kurátor z newyorského MoMA Christian Rattemeyer jako předseda, šéfkurátor vídeňského MUMOK Rainer Fuchs, historička umění Milena Bartlová, umělec Daniel Balabán, kurátorka Edith Jeřábková, kurátor a šéfredaktor kritického magazínu o současném umění Springerin Georg Schöllhammer z Rakouska a umělec Tomáš Lahoda působící také v Dánsku.

"Zaujala nás především zralost a promyšlenost Langovy intervence do architektury Veletržního paláce. V této jeho práci, tak jako v celé jeho tvorbě, sochařský jazyk a obklopující architektonický prostor vedou stálý rozhovor a udržují potřebné napětí," uvedl Christian Rattemeyer z newyorského Museum of Modern Arts, který letos předsedal porotě soutěže.

Vítěz Ceny Jindřicha Chalupeckého získá sto tisíc korun na realizaci projektu v Národní galerii, šestitýdenní stipendium v New Yorku a rezidenční pobyt v některém z Českých center. Výstava Finále 2013, na které se prezentují všichni letošní finalisté Daniela Baráčková, Aleš Čermák, Václav Magid, Richard Nikl a vítězný Dominik Lang, zůstane v pražském Veletržním paláci do 1. prosince.

Cena Jindřicha Chalupeckého se uděluje od roku 1990 umělcům do věku 35 let. V minulosti ji získali například Kateřina Šedá, Michal Pěchouček, Ján Mančuška, Jiří Černický nebo Eva Koťátková.