Z knihy se dozvíte i příběh písně Rolling Stones Satisfaction

Z knihy se dozvíte i příběh písně Rolling Stones Satisfaction | foto: archiv

Cesty za hity jsou zbytečně daleké

  • 2
Publicista Jaroslav Císař vydal knihu Cesty za hity, v níž přibližuje okolnosti vzniku a další osudy čtyřiceti písní, z nichž většinu dobře zná i velmi povrchní posluchač populární hudby.

Chronologicky řazené kapitoly vyprávějí například příběhy raných rock´n´rollů (Rock Around The Clock, Tutti Frutti), velkých hitů kapel a osobností 60. let, Beatles (Love Me Do), Rolling Stones (Satisfaction), Jimiho Hendrixe (Hey Joe), Boba Dylana (Blowin´ In The Wind) či The Doors (Light My Fire).

Nechybějí ani hudební opory let sedmdesátých - Smoke On The Water britských hardrockerů Deep Purple, Imagine ex-Beatla Johna Lennona či slavné dílko Pink Floyd Money. Autor své vyprávění zakončil v roce 1975 příběhem nejslavnější písně Queen Bohemian Rhapsody.

Právě v tom je jedna ze slabin knihy - až přílišné soustředění na takzvanou "léty prověřenou klasiku". Nejen proto, že je tak kniha pro poněkud omezenější okruh čtenářů, ale také proto, že si tímto záběrem Císař práci poněkud usnadnil.

Získat totiž spolehlivé informace o čemkoli z období 60. a 70. let dnes skutečně vyžaduje jediné: připojení na internet a alespoň průměrnou znalost angličtiny. Když informace takto načerpané potom dovedně publicistickým jazykem dáme dohromady, je takříkajíc "vyděláno".

Oč zajímavější a pro českého čtenáře cennější než kompilace zahraničních zdrojů jsou české "bonusy", tedy pět kapitol uvedených na závěr a vyprávějících o hitech Olympiku (Želva), Karla Kahovce (Svou lásku jsem rozdal), Synkop 61 (Válka je vůl), sourozenců Ulrychových (Nechoď do kláštera) a Marty Kubišové (Modlitba pro Martu).

Sice i zde Jaroslav Císař zůstává na "bezpečném" poli 60. let, rozhodně tu ale odvedl zajímavější práci než v mnohem obsáhlejší zahraniční části.

Jaroslav Císař - Cesty za hity
Mladá fronta, 312 stran
Hodnocení iDNES.cz: 50 %