Edmund Hillary a Tenzing Norgay na snímku pořízeném v červnu 1953, zhruba měsíc

Edmund Hillary a Tenzing Norgay na snímku pořízeném v červnu 1953, zhruba měsíc po zdolání Mount Everestu. | foto: AP Photo, ČTK

Cesty za dobrodružstvím, které patřily k hvězdným okamžikům lidstva

  • 1
Knihu s názvem Cesty za dobrodružstvím nakladatelství CooBoo věnovalo "malým i velkým klukům s duší dobrodruha".
Cesty za dobrodružstvím (obal)

I v nejusedlejším muži je kus kluka, který se alespoň občas vydere na povrch. Někomu, kdo v mládí hltal mayovky, verneovky nebo svazky edic Knihy odvahy a dobrodružství či Karavana, jen těžko nepřeběhne po zádech slastné mrazení, když si přečte sousloví Poprvé kolem světa, Hledání Velké jižní země, Napříč Austrálií nebo Únik ze sevření ledu. Právě ta – a jedenáct dalších, stejně sugestivních – tvoří názvy kapitol knihy.

Z angličtiny přeložená výpravná publikace šesti autorů pod editorským vedením Scotta Forbese přináší velké příběhy lidské odvahy, často až umanutosti, naděje, odříkání, katastrof i triumfů, které jsou dnes látkou dějepisného učiva.

V žádném případě však nevypráví historii školometsky, naopak formou velmi záživnou i pro hodně mladé čtenáře, kterým hravě může splývat s klasickou dobrodružnou literaturou. Což podporuje i množství ilustrací, jak dobových, tak současných, stejně jako map či plánů.

Loď Endurance v ledovém sevření

Některé jen ilustrují popisovaný děj, řada z nich však dodává celku ještě větší působivost. Fotografie, jako je ta s popiskem "Tažní psi přihlížejí, jak posunující se ledová zácpa s konečnou platností drtí loď Endurance a stahuje ji pod vodu", se citlivějším malým čtenářům možná budou vracet ještě dlouho v divokých snech.

Obsah knihy vybírá dobrodružné příběhy z období pěti set let. Začíná velkým příběhem portugalského mořeplavce Fernanda Magalhaese, který jako první obeplul svět, a končí stejnou trasou, kterou bez přerušení zvládli moderní vzduchoplavci Piccard a Jones v horkovzdušném balonu v roce 1999.

Edwin E. Aldrin z Apolla 11 na povrchu Měsíce

Mezi těmito krajními body časové úsečky vypíchli autoři například mořeplavce Jamese Cooka, cestovatele Livingstona a Stanleyho, polárníky Amundsena a Scotta, piloty Lindbergha a Johnsonovou, horolezce Hillaryho nebo astronauty z Apolla 11. Nikoho neupřednostňují. O všech vyprávějí fascinující příběhy, které patří k hvězdným okamžikům lidstva.