Jiří Schelinger na archivním snímku

Jiří Schelinger na archivním snímku | foto: www.schelinger.wz.cz

Čeští rockeři nazpívali k Schelingerově poctě album jeho hitů

  • 6
Dvě desítky českých a slovenských rockerů nazpívaly album Jiří Schelinger – česko-slovenská pocta 2011. Na albu se podíleli například Petr Kolář, Petra Janů, Aleš Brichta, Ladislav Křížek nebo Marian Greksa.

RfP 2007 - Jaroslav Uhlíř

Album bylo ve čtvrtek pokřtěno v pražském Hard Rock Café. Kmotry byli Jaroslav Uhlíř a Stanislav Kubeš. "Pan Uhlíř je autorem asi největšího Schelingerova hitu Holubí dům, Standa Kubeš zase dlouholetý kytarista jeho doprovodné Skupiny Františka Ringo Čecha," uvedl moderátor akce a hudební publicista Petr Korál.

Schelinger se zabil za ne zcela jasných okolností 13. dubna 1981 skokem z bratislavského mostu do Dunaje. Vydání alba je předzvěstí turné, které začíná právě 13. dubna v Bratislavě a po sérii koncertů po České a Slovenské republice bude zakončeno 13. října v Praze.

František Ringo Čech

V téměř tříhodinové show se vedle kapely zpívající Schelingerovy hity představí skupiny Gladiator a Alkehol. Svůj blok nabídne také dlouholetý Schelingerův spolupracovník František Ringo Čech se skupinou Shut Up! Na albu nechybí ani velký Schelingerův hit Nám se líbí, který si zazpívali všichni interpreti. K písni vznikne také videoklip.

Rok 2011 se nese ve znamení tří výročí Schelingera. Vedle výročí úmrtí uplynulo 6. března 60 let od Schelingerova narození. Letos si také jeho příznivci připomínají 40 let od doby, kdy Schelingera objevil pro tuzemskou populární hudbu Karel Šíp.

Aleš Brichta

V rámci vzpomínek na Schelingera vyšla 12. března nahrávka Zemětřesení Live, která vznikla v roce 1993 v pražském Kulturním domě Vltavská a na níž nedokončený Schelingerův projekt Zemětřesení připomněla čtveřice Aleš Brichta (zpěv), Miloš Dodo Doležal (kytara), Vlasta Henych (baskytara) a Štěpán Smetáček (bicí), ke které se připojili Schelingerův bratr Milan a zpěvačka Anna K.

Seriál letošních vzpomínkových akcí na Schelingera začal 7. března v Čestmírově ulici v pražských Nuslích, kde byla odhalena pamětní deska na domě, v němž Schelinger vyrůstal. Pamětní desku s reliéfem jeho obličeje zarámovaného hřívou vlasů i typickou rovnou ofinou zpracoval akademický sochař Pavel Míka.

Ředitel Popmusea Aleš Opekar s kytarou Jiřího Schelingera

Ve zcela zaplněném pražském klubu Retro Music Hall se pak večer uskutečnil u příležitosti jeho nedožitých 60. narozenin koncert, na němž vystoupil jeho bratr Milan se svou skupinou. Pražské Popmuseum otevřelo ke zpěvákově poctě výstavu, na které byla k vidění mimo jiné i řada jeho osobních předmětů.

Schelinger se dokázal uplatnit v jakémkoli žánru včetně středního proudu, blues nebo swingu. Na jednu stranu písněmi Což takhle dát si špenát, René, já a Rudolf či Dráty pletací patřil do středního proudu, na druhou stál u zrodu české hardrockové scény a mnohé příznivce folku oslovil jeho nejznámější hit Holubí dům.

Jiří Schelinger (v pozadí Stanislav Kubeš, Jiří Stárek, Jan Kavale)

V roce 1977 vyšlo přelomové album Hrrr na ně... a na desce už vládne autorské duo Schelinger-Čech. Kapela s kytaristou Stanislavem Kubešem, bubeníkem Jiřím "Mamutem" Stárkem a baskytaristou Janem Kavalem byla některými posluchači považována za nejlepší tuzemské rockové uskupení 70. let; kritika příznivě přijala zejména album Nám se líbí (1979).

Člen fotbalového klubu celebrit Amfora si zahrál ve filmech Romance za korunu, Trhák a v televizní komedii Kufr plný nadějí. S filmem jsou také spojeny jeho písně se stejnojmenným snímkům Hop, a je tu lidoop a Což takhle dát i špenát. Po rozchodu s Čechem se pustil do práce na albu Zemětřesení. Uprostřed jeho natáčení tragicky zahynul. Pochován je na pražských Olšanech.

,