Česká knihkupectví v roce 2011 byla zásobována více než v předchozích letech.

Česká knihkupectví v roce 2011 byla zásobována více než v předchozích letech. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Krize nekrize, čeští nakladatelé zlomili rekord. Vydali 19 tisíc knih

  • 12
Navzdory krizi byl v České republice loni vydán rekordní počet knižních titulů. Bylo jich 18 985, což je nejvíce od roku 1993, od kdy Národní knihovna počty vydaných titulů neperiodických publikací eviduje.

Loni se počet vydaných knih zvýšil po dvouletém poklesu, oproti roku 2010 nárůst činil více než 11 procent. Statistika přitom nepočítá s knihami elektronickými, i když v Česku zatím většinou takto vycházejí knihy, které mají i tištěnou podobu.

Až polovinu knižní produkce ale tvoří tituly vydávané státními institucemi, které se vůbec nedostanou na knihkupecké pulty. O kvalitě knižní produkce rekordní čísla také nevypovídají. Velký počet vydaných titulů svědčí i o tom, že nakladatelé upřednostňují z finančních důvodů vydávání více titulů v malých nákladech.

Přesto se loni po dvouleté stagnaci zvýšil i počet beletristických titulů (loni 5 174, předloni 4 477) i titulů pro děti (loni 1 569, předloni 1 336). Beletrie tvořila 27 procent z celkové produkce a dětské knihy osm procent, což jsou vyšší podíly než v minulých letech.

Na knižní produkci se loni podílelo 1 982 vydavatelů, toto číslo se meziročně příliš nemění. Stejně jako fakt, že více než sto titulů vydalo jen 21 soukromých vydavatelů a 16 vysokých škol a státních institucí. Celkem je ale v ČR registrováno přes 5 000 vydavatelů knih, přes polovinu z nich tedy žádnou knihu loni nevydalo.

Největším producentem knih byly skupina Albatros Media (760 titulů), Euromedia Group (481) a Grada Publishing (401). V první desítce největších nakladatelů jsou ještě MOBA, Egmont ČR, Václav Svojtka, BB art, Tribun EU, Fragment a Mladá fronta.

V Česku roste také produkce i prodej elektronických knih – navzdory tomu, že na ně stejně jako na tištěné publikace platí vyšší sazba DPH. Odborníci připomínají, že Česko patří k malé skupině zemí na celém světě, jež uvaluje na knihy vysokou daň, e-knihy se pak mnohde přeřazují do snížené sazby DPH. Celkově v loňském roce patřilo e-knihám jen 0,03 procenta českého knižního trhu, letos by to podle odborníků mělo být 0,5 procenta.

Jeden ze čtyř zásadních českých prodejců e-knih, společnost Palmknihy, loni během prvních čtyř měsíců prodala tisíc kusů, letos za stejné období 9 000 kusů e-knih. Ve stejném čase si ale lidé letos skoro milion knih volně přístupných na serveru této firmy stáhli.

,