Čeští nakladatelé se letos do Lipska příliš nehrnou

  • 1
Na letošní knižní veletrh v Lipsku, který potrvá od 21. března do 24. března, se sice letos chystá řada nakladatelů ze středovýchodní Evropy, výprava z Česka ovšem není nijak početná. Sejde se tam 1900 nakladatelů z 26 zemí, tuzemských nakladatelství však bude v Lipsku jen devětadvacet, což je o jedenáct méně než loni a o čtyřicet méně než v roce 1999.
Nejedou dokonce ani podniky, jejichž autoři budou na veletrhu číst. Do Lipska se letos vypraví Jáchym Topol, Lenka Reinerová, Václav Kahuda, Ivan Matoušek, Ludvík Kundera a Alena Míšková, autorka knížky o vývoji pražské Německé (Karlovy) univerzity v letech 1939 až 1945. Spisovatel a překladatel Ludvík Kundera převezme Lipskou knižní cenu za evropské porozumění, dotovanou částkou 5000 eur.

"Já osobně do Lipska jedu, ale stánek tam mít nebudu - jednoduše nemám co nabízet německému čtenáři. Smysl má Lipsko především pro nakladatele obrazových publikací nebo turistických průvodců," uvažuje šéf nakladatelství Labyrint Joachim Dvořák. Účast v Lipsku by považoval za zbytečnou i v případě, kdy by nemusel nic platit. Police v českém stánku vyjde českého nakladatele na 6900 korun, v ceně má i další služby. Většinu výloh na prezentaci státu v Lipsku hradí ministerstvo kultury, které letos přispělo částkou 850 000 korun.

Lipský knižní veletrh

21. - 24. března 2002

Peníze půjdou jak na pobyt vybraných domácích autorů, tak na výstavbu národního stánku a řadu výstav, které představí nejkrásnější české knihy roku 2000, českou literaturu v německém překladu, tuzemské audioknihy a české osobnosti, které se zapsaly v Evropě. Nakladatelství Argo a výtvarník Juraj Horváth v Lipsku převezmou zlatou medaili, kterou získali za české vydání knihy Herberta Schwarze Příběhy z parní lázně v mezinárodní soutěži o nejkrásnější knihy roku 2002.

Právě letošní rok o sobě Lipsko dává náležitě vědět: jednak se rozrostla populární akce Lipsko čte, která přivítá 900 spisovatelů z celého světa; jednak se poprvé bude udílet Německá knižní cena. Přes celosvětový ekonomický útlum si ředitel veletrhu Oliver Zille slibuje od letošního ročníku hojnější návštěvnost než loňských 65 000 lidí.

Cenu za celoživotní dílo převezme v Lipsku německá spisovatelka Christa Wolfová. Bude to soška, kterou vytvořil nositel Nobelovy ceny za literaturu Günter Grass. Bronzová skulptura, která představuje mluvící rybu v lidské dlani, odkazuje ke Grassově dílu Platýz (Der Butt). "Stejně jako v knize je platýz vypravěčem i strážcem příběhů. Dává poučení a vidí do budoucna. Vybízí k diskusím a sám je bojovný," vysvětlil Grass, který osobně poblahopřeje laureátce. Ta je v Česku známá překlady svých psychologických děl, například románů Médeia a jiné hlasy, Návraty ke Kristě T., Rozdělené nebe či novelou Kassandra.