Čeští kritici udělili první ceny. Do nebes vynesli Pouta, divácké hity ostrouhaly

  • 121
Historicky první Ceny české filmové kritiky znají své majitele. Domácí filmoví novináři rozdali ve čtvrtek v pražské Arše jedenáct trofejí. Nejvíce, pět, jich získal estébácký thriller Pouta. Druhý největší favorit, "rekordmanský" snímek Největší z Čechů, nakonec uspěl pouze v jedné kategorii.

Nepřítomného režiséra vítězného filmu Radima Špačka zastoupil jeho otec Ladislav. "Radim je na svých pravidelných milovaných toulkách po milované Indii, a přestože tam teď mají tři hodiny ráno, o každé ceně ho informuju esemeskou. Už jsem jich poslal docela dost," usmíval se Špaček starší.

Zároveň v děkovací řeči zavzpomínal, jak před lety za syna přebíral i jednu méně populární trofej, Plyšového lva. "Také tehdy byl Radim v Indii a i tehdy jste rozhodovali vy, kritici. Jsem rád, že jste ho tenkrát neodradili a on teď mohl dokázat, že v něm něco je," kvitoval Špaček.

Objevený Malý

Novináři posuzovali celkem 22 hraných filmů a 13 filmů dokumentárních, které se objevily v kinech v roce 2010. Pouta získala titul Nejlepší film, kritici však odměnili i jejich autora (Ondřej Štindl), režiséra (Radim Špaček) a herce Ondřeje Malého.

Ceny filmové kritiky 2010 - Ondřej Malý

Oceněný Ondřej Malý (Pouta) oslaví v příštích dnech 45. narozeniny.

Ceny filmové kritiky 2010 - oceněná Kristýna Liška Boková

Jednu z cen získala i Kristýna Liška Boková (Občanský průkaz).

Ten si navíc došel pro cenu hned dvakrát - stal se nejlepším mužským interpretem hlavní role a zároveň Objevem roku. V této kategorii měl přitom statisticky větší šanci snímek Piko, na Cenu RWE pro Objev roku byli totiž nominovaní i režisér Tomáš Řehořek a Rostislav Novák.

"Tak já teda děkuju kritikům, že si mě všimli," řekl Malý, který ceny obdržel tři dny před svými pětačtyřicátými narozeninami. Následně prozradil, že víc než on prožívala celé udílecí drama jeho maminka. "Držela mi palce tak pevně, až jsem o ni měl strach. Snad z toho nedostala infarkt. Musím jí hned zavolat," usmíval se skromně.

Ceny filmové kritiky 2010 - Václav Havel s manželkou Dagmar

Největší z Čechů, ve kterém Robert Sedláček svérázně zmapoval komunitu českých rekordmanů, vstupoval do druhého kola hlasování s šesti nominacemi, nakonec však proměnil jen jednu, a to díky Simoně Babčákové a její (hlavní) roli odolné české producentky. Ta se na slavnostní večer nedostavila, protože před pár dny porodila dceru.

Nejlepším hercem ve vedlejší roli byl určen Karel Roden (Habermannův mlýn), jeho protějškem mezi ženami se stala Kristina Liška Boková (Občanský průkaz). Oběma ocenění vyrazilo dech tak, že pak na pódiu málem nepromluvili. "Děkuju... A už radši nic neřeknu, byl bych moc patetický," vysoukal ze sebe po krátkém mlčení Roden a od zaplněného sálu za to sklidil velký potlesk.

Noblesa a vtip

Kameramansky se podle kritiků nejvíce osvědčili Vladimír Smutný a Marek Bliss, kteří pro Jana Svěráka natočili plyšákovskou hříčku Kuky se vrací.

Slavit mohli i dokumentaristé, jejichž žánr bodoval nejen ve své kategorii, ale i mezi filmy obecně – skupina MIDI LIDI dostala cenu za hudbu pro dokument Český mír.

Ceny filmové kritiky 2010 - Petr Nárožný

Slavnostním večerem provázel herec Petr Nárožný.

Ceny filmové kritiky 2010 - dokumentaristka Helena Třeštíková s cenou za film Katka

Dokumentaristka Helena Třeštíková s cenou za film Katka

Nejlepším dokumentem byl pak zvolen snímek Heleny Třeštíkové Katka. "Potěšilo mě, že kritici dostali nápad uspořádat vlastní ceny, a hlavně že se jim ho podařilo zrealizovat," zahájila svou děkovnou řeč oceněná dokumentaristka.

Večerem, z něhož dýchala příjemně noblesní atmosféra, provázel Petr Nárožný. Kombinace starosvětské nonšalance a vtipných aktuálních glos sklidila u publika veskrze pozitivní ohlas a mnozí se nechali slyšet, že si právě takto představují ideální udílení prestižních cen.

Ceny filmové kritiky 2010 - Petr Nárožný s Evou Zaoralovou

Ty předávaly mnohé význačné osobnosti, mezi nimiž nechyběl ani exprezident Václav Havel. "Nedávno jsem si uvědomil, že bude dobře být s kritiky zadobře," zažertoval si na téma své přítomnosti Havel, kterého se díky snímku Odcházení budou filmové ceny týkat příští rok . "Mohl bys být Objev roku," smála se té představě Havlova choť Dagmar.

Bez ceny zůstal Ondřej Trojan, jehož film Občanský průkaz vévodil návštěvnickým žebříčků, ale i Jan Hřebejk. Ten natočil záznam operního zpracování soudního procesu s Miladou Horákovou. V filmu Zítra se bude... se v hlavní roli představuje Soňa Červená. Nedočkal se ani Jiří Vejdělek se svými Ženami v pokušení či Alice Nellis (Mamas & Papas).

Rozhovor s otcem, který za syna přebíral "plyšáka" i cenu kritiků

V prvním i druhém kole, kdy byly hodnoceny výkony v celkem jedenácti kategoriích, se hlasování zúčastnilo 46 osob, což je více než 85 % těch, kdo mohou rozhodovat o vítězích. Konečné výsledky a také přehled hlasování všech novinářů a publicistů v jednotlivých kategoriích druhého kola jsou zveřejněny na webových stránkách Cen české filmové kritiky.

V nejbližší době by se měl na webových stránkách objevit i záznam slavnostního večera.

Organizátorem Cen české filmové kritiky je Česká filmová komora, která však nezasahovala do rozhodovacích procesů hlasujících novinářů.
Ceny přezdívané "české glóby" byly rozdány tři dny před udílením slavných Zlatých glóbů, o kterých rozhoduje americké Sdružení zahraničního tisku (16.1.).

V únoru se čeští filmaři utkají ještě o tradičnější České lvy udílené pro změnu filmovými akademiky.

Přehled výsledků

Z příprav filmu Kuky se vracíNejlepší film: Pouta (producent Vratislav Šlajer)
Nejlepší dokument: Katka (režie Helena Třeštíková)
Nejlepší režie: Radim Špaček (Pouta)
Nejlepší kamera: Vladimír Smutný, Marek Bliss (Kuky se vrací)
Nejlepší scénář: Ondřej Štindl (Pouta)
Nejlepší původní hudba: MIDI LIDI (Český mír )
Z filmu Největší z ČechůNejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli: Ondřej Malý (Pouta)
Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli: Karel Roden
(Habermannův mlýn)
Nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli: Simona Babčáková (Největší z Čechů)
Z filmu PoutaNejlepší ženský herecký ve vedlejší roli: Kristýna Liška Boková (Občanský průkaz)
Cena RWE pro Objev roku: Ondřej Malý (Pouta)