BrainStorm

BrainStorm - BrainStorm. | foto: BrainStorm

Cesta na Západ není pro kapely zavřená

  • 1
Úspěšná předkapela z nedávného pražského koncertu Cranberries, která si zvolila heavymetalově znějící jméno BrainStorm, pochází ze země, v níž bychom asi kvalitní rock nehledali: z Lotyšska. Přesto tahle pětice, jež existuje už od roku 1989, natáčí s renomovanými západními producenty, vydává svá alba po Evropě a pyšní se pochvalami od zpěváka R.E.M. Michaela Stipea či Boba Dylana.

"Pro každého muzikanta je skvělé doporučení, když si ho všimne Bob Dylan, ale kladné vyjádření Michaela Stipea je pro nás asi ještě cennější, protože on slyšel celou naši desku Among The Suns," vysvětluje vůdčí osobnost BrainStorm, sedmadvacetiletý zpěvák Reynard Cowper.

Recenze v západním tisku kromě toho zmiňují inspiraci ranými alby R.E.M., nicméně Cowper tvrdí, že je kapela nikdy neslyšela. "Takové věci se ale někdy dějí," připouští. "Všechny nápady poletují ve vzduchu a lidé je jen sbírají. Ovšem s R.E.M. nás spojují podobné začátky: parta kamarádů ze školy spolu začne hrát a vydrží jim to na celý život."

Leckteří britští novináři zase tvrdí, že při prvním poslechu považovali BrainStorm za ostrovní kapelu. "Ale my jsme se nikdy netajili tím, odkud pocházíme, a jsme přesvědčeni, že lotyšské kořeny v našich písničkách dřív či později objevíte," tvrdí Cowper.

Kapelu založili v malém lotyšském městě Jelgava čtrnáctiletí spolužáci. O šest let později se jejich písnička Airplanes stala nejprodávanějším lotyšským singlem všech dob. Příští album Among The Suns (1998) už vyšlo ve většině evropských států a dva singly z něj vydatně přehrával francouzský hudební kanál MCM. "Většina kapel z východní Evropy si myslí, že se na Západě nemohou nikdy prosadit," říká Cowper.
"Pokud si nevěří, tak ne. Možná jsme na začátku byli tak trochu blázni, ale šli jsme do toho naplno. A když jsme doma vydělali velké peníze, nenakoupili jsme si jaguary a jachty, ale všechno jsme investovali do muziky. A tak to děláme dodnes." Všechny nahrávky pořizuje kapela ve dvou verzích: v anglické a lotyšské. "S angličtinou bychom totiž doma asi moc neuspěli," říká Cowper a dodává, že v mateřštině zpívá moc rád.

"Nebýt dlouhých slov a všech těch sykavek, zpívalo by se v lotyšštině výborně, ale to tady v Česku asi nemusím vysvětlovat," usmívá se. Jeho angličtina je nicméně na takové úrovni, že BrainStorm mohou směle zkoušet štěstí i v Británii, která je k evropským kapelám tradičně nepřístupná. "Vyšly nám rozhovory ve všech důležitých novinách a časopisech, ale v hitparádě jsme se zatím dostali jen na stotřicátou příčku."

Nejnovější album Online, jehož největší hit Maybe zná z rádií i české publikum, však kapela v Británii dosud nepředstavila. Před společným turné s Cranberries už BrainStorm sdíleli jedno pódium s Depeche Mode či Supergrass. "Jsme profesionální předkapela," usmívá se vystudovaný novinář Cowper. "Zatím."