Dobový snímek tragédie lodi SS Eastland

Dobový snímek tragédie lodi SS Eastland | foto: Wikipedia

Filmový archiv vydal svědectví o českém Titaniku. Sto let po tragédii

  • 17
Nečekaný nález učinil v chicagských archivech student místní univerzity Jeff Nichols. Ve starých filmových záznamech z let první světové války našel záběry tragického lodního neštěstí na Michiganském jezeře z roku 1915, při němž přišlo o život 844 lidí. Víc než čtvrtina z nich byli Češi.

V létě 1915 společnost Western Electric připravila pro své chicagské zaměstnance piknik. Chtěla je dovézt na druhý břeh jezera pomocí pěti parníků. Na jeden z nich, SS Eastland, se nalodilo 2 500 lidí. Ale už v přístavišti se loď pod tíhou výletníků převrátila na bok a nabrala vodu. 

Z 844 mrtvých bylo kolem 220 české národnosti. Mezi zaměstnanci Western Electric byly totiž stovky Čechů, jejichž chicagská kolonie byla tehdy po Vídni ve světě nejpočetnější. Osudný den našli jen pár metrů od břehu smrt celé české rodiny, tragédie bývá označována jako „český Titanic“.

Nichols objevil unikátní záběry v nizozemském válečném zpravodajském týdeníku. První záběr v délce 55 vteřin ukazuje dobrovolníky a záchranáře přímo v akci, druhý záběr dlouhý půl minuty byl natočen týden po katastrofě a zachycuje pokus o vyzdvižení plavidla.

Agentura AP se spojila s nizozemským filmovým archivem, jehož zaměstnanci potvrdili, že týdeník mají ve svých fondech. Historici léta tušili, že filmové záběry musí existovat. Na fotografiích zachycujících tragédii jsou totiž vidět filmařské stativy. Poslední účastník neštěstí zemřel loni ve věku 102 let.

,