Karel Gott pózuje se získanými cenami - za zpěváka roku i Absolutního slavíka...

Karel Gott pózuje se získanými cenami - za zpěváka roku i Absolutního slavíka (29. listopadu 2014). | foto: Michal Šula, MAFRA

TELEVIZIONÁŘ: Český slavík, Český pekáč, český stesk

  • 24
Je mezi nimi jeden zásadní rozdíl. Český slavík Mattoni se dnes zařadí k hlavním diváckým magnetům večera, protože přímý přenos Novy zahrnuje dvě velké tajenky: zda navzdory své nemoci Karel Gott na ceremoniál přijde a jestli soutěž zpěvácké popularity tradičně vyhraje.

Zatímco Český pekáč vysílaný zítra před půlnocí na programu ČT art skončí někde v propadlišti dějin, odkud mikrokomedii z roku 1988 ostatně vytáhli.

Svou podstatou je vlastně ještě starší, vznikla totiž podle povídky klasika Ignáta Herrmanna, který zemřel před osmdesáti lety, a odehrává se vesměs v kuchyni z konce 19. století, kde mladí novomanželé řeší naprosto zásadní problém: jak upéct rybu.

Dobová pomíjivost tuctové komorní legrácky ovšem dostává novou krev právě díky všeobecné národní nostalgii typu „takoví jsme byli“. Oldřich Kaiser s fešnými licousy tehdy slavil Kristova léta, jeho protihráčka u plotny Miroslava Pleštilová ještě studovala a pozor, Slavíka si téhož roku odnesl už potřetí za sebou Dalibor Janda.

Ovšem hned příští dva roky se vrátil do čela ankety Karel Gott, takže televizní dávce českého stesku bylo učiněno zadost i během přechodu od totality k demokracii. A stesky hezky česky trvají dál.