Karel Gott pózuje se získanými cenami - za zpěváka roku i Absolutního slavíka...

Karel Gott pózuje se získanými cenami - za zpěváka roku i Absolutního slavíka (29. listopadu 2014). | foto:  Michal Šula, MAFRA

Startuje hlasování Českého slavíka. Gott může vyhrát už počtyřicáté

  • 36
Tradiční anketa popularity tuzemských zpěváků, zpěvaček a hudebních skupin Český slavík vstoupí letos do padesátého ročníku. Hlasování začne příští týden, slavnostní vyhlášení se bude konat 28. listopadu v pražské Státní opeře.

Kdo by čekal letos na podzim v souvislosti s Českým slavíkem nějaké změny, bude zklamaný. Anketa si totiž na své tradici zakládá, a tak se mění jen pramálo. Například nové kategorie prý rozhodně nehrozí.

Ostatně, co měnit na dobře zaběhlých pořádcích. Od úterý 6. října do 22. listopadu budou tedy posluchači svými hlasy rozhodovat o vítězích mezi zpěváky, zpěvačkami, kapelami a určí rovněž skokana roku a letošní hudební objev.

Hlasuje se třemi způsoby

Tradičně se hlasuje dvojmo – to znamená pomocí SMS nebo přes internet. „I při internetovém hlasování je potřeba následně zaslat potvrzovací textovku s kódem. Je to kvůli tomu, aby se zabránilo opakovanému hlasování,“ vysvětluje Jaroslav Těšínský z agentury Musica Bohemica, jež anketu pořádá.

Český slavík v číslech

Anketě vládnou Karel Gott a Lucie Bílá

Rekordmany novodobého Českého slavíka jsou Karel Gott a Lucie Bílá. A překonat je ještě dlouho nepůjde – v dosavadních devatenácti ročnících získali oba sedmnáct prvních míst. Gotta porazili Daniel Hůlka (1998) a Tomáš Klus (2012), Bílou předstihla pouze Aneta Langerová, a to v letech 2005 a 2006, krátce po vítězství v SuperStar. Vyrovnanější skóre je mezi kapelami, i když Kabát s devíti soškami vede jasně. Olympic kraloval skupinám tři roky po novém startu ankety, poté na čtyři roky převzala otěže Lucie. Vítězné tažení Kabátu započalo v roce 2003 a s pauzami pro Chinaski (2005), Divokýho Billa (2006) a Kryštof (2013) trvá dosud. Absolutní vítězkou, tedy vítězem s nejvyšším počtem hlasů, se nejčastěji stala Lucie Bílá.

Relativní novinkou je skutečnost, že textové zprávy nutné k hlasování jsou zpoplatněné jen v rámci běžného tarifu. To znamená, že pokud má někdo balíček s volnými SMS, účastní se soutěže zdarma. „Zjistili jsme totiž, že spousta telefonů má prémiové SMS blokované. To se týká třeba firemních čísel, ale má to i řada rodičů, kteří se tím chrání, aby jim děti v nestřeženém okamžiku nemohly objednat nějaké drahé služby,“ říká Těšínský.

Ale je ještě třetí možnost, jak dát hlas svému oblíbenému hudebníkovi. „Když jsme asi před patnácti lety zaváděli hlasování přes SMS zprávy, čelili jsme tehdy asi oprávněné kritice, že ne každý má mobilní telefon. To už dnes spíš neplatí, ale z tradice zachováváme i možnost přijít odevzdat hlas přímo do sídla naší agentury,“ popisuje další variantu Těšínský.

V pražské Křižíkově ulici jsou připravené potřebné formuláře a identitu hlasujících, tedy nemožnost podvádět se na místě ověřuje pomocí občanského průkazu. „Chodí k nám hlasovat několik set lidí. Loni například přijelo do Prahy asi šedesát fanoušků na koncert kapely Chinaski a přišli své oblíbence v anketě podpořit hromadně,“ vzpomíná Těšínský.

Evropský unikát

Padesátý ročník ovšem neznamená, že by se Slavíci udělovali padesát let v kuse. Anketa hudební popularity u nás vznikla v roce 1962, tehdy ji pořádal časopis Mladý svět. Na jejím zrodu se podílel i Ladislav Smoljak, který pracoval vtamní kulturní redakci, a traduje se, že vymyslel i samotný název – tehdy Zlatý slavík. Mladý svět však v roce 1991 usoudil, že česká muzika už v nových poměrech a s neomezeným přístupem k západní kultuře nikoho nebude zajímat, a anketu zrušil. „Vynucená pauza trvala do roku 1996, kdy jsme anketu obnovili pod názvem Český slavík,“ říká Těšínský.

Takže letos jde o padesátý ročník Slavíků a současně je to dvacet let od obnovení ankety v polovině devadesátých let. A aby těch jubileí nebylo málo, dost možná se přidá ještě jedno. „Samozřejmě není nic jisté, ale pokud vydrží přízeň jeho fanoušků, dostane letos Karel Gott svou čtyřicátou sošku. Taková výdrž je ojedinělá v evropském a dost možná i světovém měřítku,“ soudí Jaroslav Těšínský.

Hrozí „nový“ Řezník?

Slavnostní ceremoniál, který se letos uskuteční 28. listopadu v pražské Státní opeře a od 20.20 jej bude živě přenášet Nova, ovšem přes svou nablýskanost přitahuje i kontroverze. Právě zde například v roce 2012 Daniel Landa s živým kohoutem v náručí ohlásil kouzelníka Žita. O rok později se řešilo vyřazení kontroverzního rapera Řezníka a loni zase obdobně přijímaná kapela Ortel. Hrozí něco letos?

„Je pravda, že jsme vyřadili Řezníka, protože nám přišlo, že jeho texty jsou něco, co ve Slavíku prostě nechceme. Byli jsme za to kritizováni, na obranu svobody slova se tehdy postavili i mnozí známí umělci,“ vzpomíná Těšínský na humbuk, který vyvolalo odstranění horrorcoreového rapera z vedoucí příčky kategorie Hvězda internetu.

Když loni chodily hlasy pro změnu pro kapelu Ortel, jež si pro své texty zmiňující etnické a náboženské menšiny vysloužila nařčení z extremismu, rozhodli se pořadatelé po poradě s odborníky skupinu v soutěži ponechat.

„Nechci předjímat, co se bude dít letos. Jen můžu říct, že budeme postupovat v souladu s našimi pravidly. Pokud tedy budeme mít podezření, že někdo z účastníků jedná v rozporu se zákonem, zvážíme, že zasáhneme,“ uzavírá Těšínský.