Z filmu Schindlerův seznam

Z filmu Schindlerův seznam | foto: cinemagia.ro

Český Oskar Schindler se jmenuje Antonín Kalina. U nás se o něm neví

  • 11
Zatímco Oskara Schindlera nebo Nicholase Wintona známe jako zachránce židovských dětí, třebíčský rodák Antonín Kalina je po jejich bok řazen pouze ve světě, u nás se o něm příliš neví. Publicista Stanislav Motl teď o hrdinovi napsal knihu, jmenuje se Děti Antonína Kaliny.

Kalina prokazatelně zachránil přes devět set chlapců, podle některých svědectví mohlo být dětí, kteří díky němu přežily holokaust, i čtrnáct set. Nejmladšímu byly tři roky, nejstaršímu sedmnáct. Kalina to přitom dokázal jako politický vězeň v Buchenwaldu.

Už v roce 1939, kdy ho tam přivezli, byly v táboře děti, jejichž počet stoupal s evakuačními transporty z Východu. Brzy po začátku války se podařilo ilegální skupině zřídit tajnou školu, takže řada chlapců se mohla trochu učit. Vězňům se podařilo dětem sehnat teplejší oblečení a jídlo.

Dva seznamy

Nejtěžší úkol znamenalo vytvoření dvou seznamů - jeden byl skutečný, druhý obsahoval falešná jména dětí, kde byla židovská nahrazená křesťanskými. Když se přiblížila k táboru fronta a Němci veleli k nástupu na pochod smrti, žádné z Kalinových dětí neřeklo, že je židovského původu. A v "papírech" to také žádné nemělo. Kalina je prý před nástupem trénoval, aby i ti nejmenší o svém původu ani nehlesli. "Kdo z vás řekne, že je Žid, tomu nařežu," strašil je prý.

Kalinovým blokem v Buchenwaldu prošli chlapci, jejichž jména jsou dnes zapomenuta. Ale i ti, z nichž vyrostly známé osobnosti, například nobelista Imre Kertész známý jako kritik filmu Schindlerův seznam, jejž označil za kýč.