Lucie Seifertová

Lucie Seifertová | foto: David Neff, MF DNES

Český obr k Američanům: vládl TGM, nebo IBM?

  • 10
Spisovatelka a výtvarnice Lucie Seifertová zažívá triumf. Její obří leporelo Historie udatného českého národa a pár bezvýznamných světových událostí proniklo do USA.

Spojené státy bude křižovat jako obří - sedmdesátimetrová výstava. Přehlídka je již zamluvena na rok dopředu.

Začátek v prostorách české ambasády ve Washingtonu byl načasován k oslavám založení samostatného československého státu, jemuž Seifertová (1969) ve své knize věnuje několik kapitol.

Snad aby to národní sebevědomí ještě podtrhla, přišla autorka na včerejší vernisáž v kostýmu s barvami české vlajky. Expozici slavnostně zahájil velvyslanec Petr Kolář.

Nápad, který českou historii nahlíží v komiksových bublinách, měl úspěch už na českém trhu. Nejprve jako devítimetrová kniha, která se v soutěži Magnesia Litera stala nejlepším dětským titulem roku 2003 a v jiném klání získala Zlatou stuhu. V podobě výstavy již více než dva roky cestuje Českem, kde ji dosud vidělo přes čtvrt milionu lidí.

Není to však pohádkově jednoznačný příběh: úspěchu předcházelo nemalé úsilí a finanční výdaje, do výroby výstavy s manželem Petrem Prchalem (alias hudebníkem Panchem) investovali na půl milionu korun. Pro americké turné byly původní křehké desky nahrazeny hliníkovými panely, které dohromady váží necelou tunu a jen letištní poplatky za ně přišly na pětadvacet tisíc korun.

Nyní se vše vyvíjí slibně - Seifertová nadějně usiluje o zápis do Guinnessovy knihy rekordů, pro americký trh získala distributora a ze světa se jí ozývá řada zájemců. Čtenářům totiž dávají její příběhy spletitých českých dějin na vybranou: mohou listovat obrázky a bavit se anekdotami, nebo setrvat u obsažnějších textů. Možná pak nezaváhají s odpovědí v doprovodné anketě, jejíž hlavní výhrou je večeře s českým velvyslancem: Kdo byl prvním československým prezidentem: TGM, IBM, nebo CNN?