Tvůrci oceněného seriálu Mamon (Český lev 2015)

Tvůrci oceněného seriálu Mamon (Český lev 2015) | foto:  Petr Topič, MAFRA

ANALÝZA: Stane se ze Lvů nové TýTý? Těžko, divák kouká na Ohnivý kuře

  • 13
Jestli chtěly nahradit diváckou anketu popularity TýTý, která se letos kvůli vleklým sporům stanic o budoucí podobu hlasování ruší, pak televizní kategorie poprvé „přilepené“ k filmové soutěži Český lev selhaly.

Český lev 2015

Přinejmenším v očích publika: přenos Lvů sledovalo necelých šest set tisíc lidí, zatímco vítěznou diváckou skupinu sobotního večera čítající přes milion diváků, což je číslo, jaké ceremoniál TýTý zpravidla vykazoval, si proti filmové slavnosti vybojoval seriál Primy Ohnivý kuře.

A pokud pořádající České filmové a televizní akademii šlo naopak o uznání výhradně uměleckých hodnot televizní tvorby, pak by zase musela vymyslet jiný systém nominací než nynější cestu, kdy své kandidáty navrhují samy stanice.

Že se hosté v sále nepokrytě řehtali, jestliže se mezi dokumenty představovala Výměna manželek a mezi seriály Stopy života, je pochopitelné, k smíchu však už vůbec nejsou výsledky. Třeba fakt, že v kategorii televizních filmů a minisérií byly zastoupeny jedině tituly ČT – ještěže alespoň zvítězily Americké dopisy nad Janem Husem a Případem pro exorcistu.

Nebo že mezi seriály, z nichž do finále pronikli shodně tři zástupci žánru krimi, prohrály Atentát z dílny Novy i Labyrint z ČT s vítězným příspěvkem Mamon vyrobeným sice v české produkci HBO, ovšem podle stejnojmenné norské verze. To už můžeme za původní domácí dílo příště vydávat i místní variantu amerického sitcomu Rudolfa alias Raymonda má každý rád.

Zkrátka televizní ceny ať mají vlastní soutěž, ale jako přívěsek Lvů pouze násobí dojem, že se tu hraje „malá domů“ pro ČT, jež je beztak koproducentem i řady filmů pro kina.