Český knižní veletrh ovládnou Keltové

Téměř šest set vystavovatelů z šestadvaceti zemí se sjelo na Mezinárodní knižní veletrh Svět knihy, který dnes začíná na pražském Výstavišti. Ve svém desátém ročníku obrací veletrh pozornost zejména k literaturám Irska, Skotska a Walesu.

V tomto duchu se ponese i řada diskusí, ať už o detektivkách, poezii či o keltské kultuře a otázkách identity. O znalce témat není nouze: z hostujících zemí dorazila šedesátičlenná výprava spisovatelů, nakladatelů a teoretiků.

"Letošní Svět knihy je výjimečný účastí regionu, Irska, Skotska a Walesu, ale nabídne i nebývalou prezentaci ruské literatury," říká ředitelka veletrhu Dana Kalinová.

"Pro nás je to cesta k dalšímu ročníku, kdy se chceme zaměřit na slovanskou literaturu. Naplňuje se tím i naše idea veletrhu jako místa, kde se potkává západní a východní země," dodává. První den přehlídky je tradičně vyhrazen hlavně odborné veřejnosti (do 14 hodin), poté se otevírá běžným návštěvníkům.

Desáté jubileum oslavuje Svět knihy rekordním počtem doprovodných pořadů, jsou jich bezmála čtyři stovky, a poprvé také divadelním programem. Ten obsáhne adaptace a autorská čtení na šesti pražských scénách a stane se tak protiváhou úspěšnému projektu Svět knihy ve filmu, který tentokrát v kinech Oko a Ponrepo nabídne literární přepisy zahraničních a českých děl.

Hlavním návštěvnickým lákadlem jsou diskuse s domácími i zahraničními spisovateli. Těmi z nejzajímavějších jsou Ir Brian Keenan, kterého čtyři roky zadržoval Islámský džihád, China Keitetsi, autorka z Ugandy, která byla dětským vojákem, a Izraelka s českým původem Ruth Bondyová.

Svět knihy uvítá také více než tři desítky českých autorů a autorek, například Lenku Reinerovou, Danielu Fischerovou, Ivu Hercíkovou, Michala Viewegha, Jiřího Žáčka, Ludvíka Vaculíka či Jaroslava Rudiše.

Přehlídka je příležitostí pro nejrůznější ceremoniály a výroční akce. Poctu pro zahraniční bohemisty Premia Bohemica získá německý spisovatel a překladatel Reiner Kunze, který do němčiny mimo jiné převedl Vladimíra Holana, Ivana Diviše či Václava Havla.

Oblibě se těší anticeny Skřipec a Skřipeček, které trestají překladatelské poklesky. Součástí přehlídky jsou i výroční ceny Akademie sci-fi, fantasy a hororu nebo Ceny Miroslava Ivanova za literaturu faktu, soutěž o slovník nebo mapu roku. Poprvé zde vrcholí soutěž autorů dětských knih Zlatá stuha.

Na programu je také vyhlášení nejprodávanějších knih knižního velkoobchodu Pemic a ocenění nakladatelství Fragment či Vyšehrad - to letos slaví sedmdesáté výročí založení a připravilo slavnostní akce, včetně výstavy v Klementinu.

Stejně jako v minulých letech čekají návštěvníky i výhodnější ceny knih: slevy se většinou pohybují v rozmezí 10-30 procent, ve speciálních akcích se dají vybrané knížky - nejčastěji čtivo pro ženy nebo některé atlasy a mapy - pořídit i za zlomek ceny.