Typická česká filmařská

Typická česká filmařská | foto: iDNES.cz

Český film připomíná detektivku. Filmy s ohlášenou premiérou mizí

  • 2
Český film předem oznámí datum své premiéry, budí očekávání – a najednou záhadně zmizí. Kam a proč? Buď jej z plánu stáhne distributor, nebo prostě ani neexistuje.

Smutným králem mezi takovými věčnými přízraky je Duše na talíři. Mění termín premiéry již tři roky, nejnověji měla vstoupit do kin za dva týdny, 10. září. Ale zase nepřijde, Milan Cieslar ji ještě nenatočil. S pokračováním příběhu Duše jako kaviár neuspěl v ČT ani u fondu kinematografie. "Musím shánět výhradně soukromé peníze," přiznává.

Věční propadlíci

Není to jediný výpadek v nejbližším plánu premiér. Na 24. září se do kin ohlásila celovečerní animovaná satira Sekec mazec – jenže také start ruší; její internetové stránky uvádějí "stav: kreativní příprava".

Před třemi lety oznámili na únor 2007 uvedení komedie Byl jednou jeden polda IV; není po ní vidu ani slechu stejně jako po Svatoušcích, po "dvojce" příběhu Bony a klid nebo po Akvabelách. Z vánoční Lásky za milion se zrodily v roce 2006 jen první záběry. "Je u ledu," potvrzuje režisér Karel Janák, "televize tehdy nechtěly romantickou komedii. Teď se začaly znovu ozývat."

Z některých titulů, které se v oficiálním plánu Unie filmových distributorů "propadávají" z roku na rok, už se stal pomalu filmařský folklor. Jak je to možné?

Filmy s otazníkem

Duše na talíři
Pokračování Duše jako kaviár již bylo několikrát ohlášeno do kin, naposledy na letošní září, netočí se.

Láska za milion
Komedie skončila předtáčkami o Vánocích 2006, do kin měla jít předloni, zatím je u ledu.

Svatoušci
Pokračování Kamaráda do deště na sebe před dvěma lety upozornilo jen reklamou se Sagvanem Tofim.

Akvabely
Vladimír Morávek se už dva roky chystá převést na plátno divadelní představení, teď se projekt oživuje.

Byl jednou jeden polda IV?
V roce 2006 se film objevil v plánu premiér na únor 2007, ale od té doby se po něm slehla zem.

"Páni producenti film ohlásili, nenatočili a už se neobtěžovali dát to vědět," vysvětluje Anna Černá z unie. "Původně do plánu nahlašovali premiéry pouze distributoři, pak se zavedlo, že postačí oznámení od producentů, byť distributor nebo vlastník práv v údajích někdy chybí. Pak je těžké odhadnout, co vypadá alespoň trošku reálně," vysvětluje Černá.

Fakt, že si zablokují termín premiéry takříkajíc naslepo, převzali čeští filmaři z Hollywoodu. Tam se dokonce stává, že volné místo v atraktivním sezonním čase si společnost zarezervuje, aniž vůbec tuší, co uvede. Pak si pro dané datum nasmlouvá hereckou hvězdu a teprve nakonec shání scenáristu a režiséra.

Protože i českých novinek přibývá, boj o termín přitvrdil také u nás. "Před lety vznikla ústní gentlemanská dohoda, že mezi starty českých novinek bude odstup alespoň čtrnáct dní. Nějaký čas to platilo, ale pak houstla produkce i konkurenční boj, takže na původní dohodu už jen nesměle upozorňuji," říká Černá.

Zmatky ještě násobí fakt, že tvůrci často mění názvy. Novinka týdne Hodinu nevíš se dříve jmenovala Pocity vraha, film Stínu neutečeš nesl název Vnučka, Oko ve zdi bývalo Tváří ve zdi a příběh Ať žijí rytíři si říkal Kdo se bojí, nesmí na hradby.

Rozhoduje televize

Ale ani když film s předem naplánovanou premiérou skutečně vznikne, neznamená to ještě, že se do kina dostane. Třeba horor Labyrint se dotočil už loni, ale poté, co ztratil distributora, odkládá premiéru zatím na rok 2010. Také Jarmareční bouda se posouvá. "Do projektu nyní vstoupila ČT, takže do kin půjdeme až příští rok v únoru," uvedl výkonný producent Petr Koza.

Televize mají vůbec zvláštní pravidla, jak zacházet s filmy, na které přispěly. Kuriózní příklad představuje snímek Bez tváře, který režisér Tomáš Krejčí připravoval od roku 1998. Na rozdíl od jiných "propadlíků" totiž opravdu existuje, pár lidí už jej vidělo a je to film přinejmenším velice nevšední. Do kin měl přijít v červnu – přesto najednou z plánu také zmizel; nenávratně. Proč? Nepřála si to ostravská ČT, kde film vznikl.

Její mluvčí oficiální stanovisko nedodala, nicméně v dřívější korespondenci lze najít vysvětlení, že "uvedením filmu do kin by byl narušen vysílací plán" televize a "to, že je film dobrý, nemusí být automaticky důvodem jeho uvedení do kin". Dokud v ČT nebyl schválen, nemohl snímek Bez tváře ani na písecký Festival nad řekou. A teď čeká dál, protože televize jej přesunula z letošního podzimu na příští rok.