Pobídky producentům zahrnoval návrh nového zákona o kinematografii, který Česku stále chybí. Kvůli pádu vlády na něj nedošlo.

Pobídky producentům zahrnoval návrh nového zákona o kinematografii, který Česku stále chybí. Kvůli pádu vlády na něj nedošlo. | foto: Profimedia.cz

České ručičky jsou stále zlaté, přesto cizí filmaři utrácejí miliardy u sousedů

  • 0
Doby, kdy Česko bývalo filmařským rájem, jsou pryč. Počet zahraničních filmů natočených u nás rapidně klesá. Situaci chtějí po podzimních volbách řešit politici ODS i ČSSD, a to zřejmě formou pobídek. Ty zahraničním producentům zavedlo už jedenáct zemí EU a právě tam to teď filmaře láká nejvíce.

"Myslím, že určitě můžeme mluvit o krizi," tvrdí předseda Asociace producentů v audiovizi Pavel Strnad. Není se čemu divit, v poslední době poklesla zahraniční produkce v Česku o plných sedmdesát procent.

Zatímco v posledním roce neutratili filmaři v Česku ani jednu miliardu korun, ještě v roce 2003 to bylo miliard pět. Předseda ODS Mirek Topolánek by to rád řešil formou investičních pobídek. Pro stejnou variantu by hlasoval i exministr kultury Vítězslav Jandák, kterému by prý nevadilo ani zavedení maďarského systému, který ulevuje cizím filmařům vracením DPH.

Takovou variantu však Topolánek odmítá. "Jsem jednoznačně pro přímé fiskální stimuly typu investiční pobídky," řekl expremiér v nedělním diskusním pořadu Otázky Václava Moravce, který se výjimečně vysílal z Karlových Varů, které jsou do soboty centrem filmového dění u nás.

Mezinárodní filmová přehlídka si podle šéfky Film Industry Andrey Szczukové na krizi naopak stěžovat nemůže. "Delegací zahraničních filmařů naopak letos přibylo," říká.

Ručičky nejsou všechno

Pobídky producentům zahrnoval návrh nového zákona o kinematografii, který Česku stále chybí. Kvůli pádu vlády na něj nedošlo, v září by dočasný kabinet měl projednávat přechodnou koncepci předloženou ministerstvem kultury.

Miloš Forman o pobídkách

"Skoro všechny státy Evropy, i ty malý, dávají daňový úlevy, aby zahraniční filmaře přitáhli. Česká republika ne. Ne! Chápete to? Já to prostě nechápu! Když někde točíte filmy, nejsou to jen peníze vybrané za nájem lokací, je to hlavně obrovská turistická reklama. Vezměte si, kolik cizinců jsme nalákali do Prahy jen díky Amadeovi. Najednou ji všichni chtěli vidět! Opravdu tomu nerozumím."

Čtěte exkluzivní rozhovor s Milošem Formanem pro iDNES.cz

Podle Ludmily Claussové z organizace Film Commission není příliš času otálet. "Infrastruktura celého filmového průmyslu bude nevyužíváním časem zanikat. Zatím máme náskok a zahraniční filmaři vědí, že máme ´zlaté ručičky´, ale do pěti let nás Maďaři doženou a tady už nikdo točit nebude," popisuje.

Právě Maďarsko, spolu s Rumunskem, Francií a Velkou Británií patří teď mezi největší konkurenty českých filmových studií. "Natočit filmy v těchto zemích, kde fungují výhody pro filmaře, je pro tvůrce o dvacet procent levnější," líčí Helena Fraňková z ministerstva kultury.

Velký Barrandov, malé projekty

Odliv zahraničních produkcí z Česka řeší tuzemská filmová studia různě. "Hledáme menší projekty, zaměřujeme se na reklamy a stabilní zakázky pro televize," popisuje obchodní ředitel barrandovských studií Petr Kot. "Studio Barrandov je ale stavěno na velké projekty a těch v posledních době skutečně ubylo až o sedmdesát procent," konstatuje.

Také podle něho by situaci mohly zlepšit pobídky producentům. "Bez nich nemá Barrandov ani šanci dostat se do tenderů, ačkoli jeho služby jsou stejně kvalitní, jako nabízejí anglické ateliéry," tvrdí.

Zavedení pobídek by v době globální krize mohlo přinést i mnohé další pozitivní efekty. Podle ředitele České filmové komory Petra Mošny by návrat objemu do doby před šesti lety přinesl kolem čtyř tisíc pracovních míst.

"Filmový průmysl je navázaný na mnohé profese, jako jsou truhlářství, květinářství a další služby, ti všichni by z pobídek těžili," popisuje Fraňková.