Účastníci zájezdu

Účastníci zájezdu - Fotografie z nového českého filmu Účastníci zájezdu. | foto: Produkce filmu

České filmy porazily Hollywood

  • 7
Účastníci zájezdu, Rafťáci, Doba ledová II. To jsou tři divácky nejúspěšnější tituly českých kin v roce 2006.

Přesné výsledky loňské návštěvnosti se teprve sčítají, Unie filmových distributorů je slibuje příští týden, až dostane podklady od všech společností. Nicméně ani zpřesněná čísla už nic nezmění na tom, že domácí snímky opět představovaly hlavní oporu.

„České filmy na prvních dvou místech a čtyři ve vedoucí desítce, to mluví samo za sebe,“ říká Jan Bradáč ze společnosti Falcon, která také zažila mimořádný rok. Už v listopadu dosáhla pěti a půl milionu diváků jen s tituly ze své nabídky, což se žádnému zdejšímu distributorovi nepovedlo prý již deset let.

A také Falcon za to z poloviny vděčí národní kinematografii, na niž vsadil: nejúspěšnější čtveřice českých děl roku 2006 dala dohromady takřka 2,4 milionu diváků.

Celkovou loňskou návštěvnost kina odhadují mírně nad jedenáct milionů lidí, tržby ze vstupného převýší miliardu korun a domácí díla si z tohoto krajíce ukrojí čtvrtinu až třetinu. Podle předběžných odhadů si Účastníci zájezdu připsali 788 tisíc, Rafťáci 692 tisíc a příběh Jak se krotí krokodýli na 608 tisíc diváků.

Slabší podzim
Podzim už byl sice divácky slabší než jaro, nicméně konečné bilanci alespoň v menší míře vypomohly také další české filmy: Kráska v nesnázích s 296 tisíci a Ro(c)k podvraťáků či Prachy dělaj člověka, každý se zhruba dvěma sty tisíci diváků.

Ostatně závěr roku doslova „našlapaný“ novinkami, z nichž některé si podle Bradáče vůbec nestihly své publikum najít, nepřál příliš ani zahraničním hitům.

Z roztříštěné nabídky se výrazněji vydělily pouze bondovka Casino Royale, která na čtvrt milionu diváků pravděpodobně dosáhne, a kultovní Borat se 150 tisíci diváků.

Opětovně svou sílu potvrdily animované hity. Kromě „bronzového“ pokračování Doby ledové, jejíž návštěvnost přesáhla 650 tisíc lidí, zářila „třísettisícová“ Auta, která po výhře Zlatého glóbu patří k oscarovým favoritům, ale neztratil se ani „dvousettisícový“ Garfield 2.

Z hraných amerických snímků se do první šestice probojovaly jen dva, které pokořily půlmilionovou hranici návštěvnosti, druhý díl Pirátů z Karibiku – Truhla mrtvého muže a Šifra mistra Leonarda. V jejich vzájemném tuzemském souboji to vypadá na výhru pirátského dobrodružství nad thrillerem literárního původu.

„Příznačné ovšem je, že čtyři české filmy v toptenu našly dohromady vlastně stejně diváků jako zbylých šest zahraničních děl z téhle desítky,“ odhaduje Bradáč.

Věrný divák zůstává
A když šéf Falconu spočítá výsledky za jedenáct měsíců roku 2006 – prosinec totiž zpravidla už mnoho neovlivní, vyjde mu, že přes polovinu celoroční návštěvnosti „zařídila“ pouhá dvacítka nejúspěšnějších titulů.

Přitom počet premiér se ročně počítá na stovky. Ukazuje se tedy, že proti citelnému poklesu návštěvnosti v roku 2005 šla loňská návštěvnost nahoru až o dva miliony lidí, diváci si však stále více vybírají – už netouží vidět všechno, 

Jak dopadne letošní rok? „Zájem o Menzelovu novinku Obsluhoval jsem anglického krále potvrzuje, že bez ohledu na odborné soudy zůstává český divák národní kinematografii věrný,“ připomíná Bradáč silný nástup hrabalovského příběhu, na nějž se za první premiérový víkend vypravilo na sto tisíc diváků.

Očekává se, že zdejší publikum bude zvědavé i na únorový snímek slavného rodáka Miloše Formana Goyovy přízraky, březnový návrat Jana a Zdeňka Svěrákových s Vratnými lahvemi či na květnový Roming, jejž natočil tvůrce Účastníků zájezdu Jiří Vejdělek.

Loňský nápor českých děl se letos bude opakovat. Zatím je na rok 2007 ohlášeno jedenadvacet domácích novinek všech žánrů včetně dokumentů či animovaných příběhů, dalších deset českých projektů si už předem zabralo místa v premiérovém kalendáři 2008.

Z letošních zahraničních hitů se čeká nejvíce od pokračování Beana, Pirátů z Karibiku, Shreka a Harryho Pottera.

,