Česká televize chystá dravou soutěž. A Nova také

  • 2
Nova loni zakoupila licenci na soutěžní hru britské BBC Slabý článek, kterou začne vysílat od 3. února 2002 pod názvem Nejslabší! Máte padáka. Česká televize však přijde už 30. ledna 2002 s vlastním pořadem Gladiátor, založeným na příbuzném principu. V obou případech jde totiž o vědomostní soutěž, kdy se postupně vyřazují z kola ti soutěžící, kteří si vedou nejhůř či se prostě nelíbí.
Nova podrobnosti zatím tají, podle modelu BBC by však měli po každém kole „toho nejslabšího“ vyloučit ze hry svými hlasy sami kolegové, tedy spolusoutěžící. Kdežto Gladiátor využije komunikace SMS: o tom, kdo vypadne, budou hlasovat diváci textovými zprávami mobilních telefonů.

„My si detaily nové soutěže schováváme jako překvapení pro diváky, zveřejníme je asi v polovině ledna. Mohu říci jen tolik, že v naší verzi je podstatná osobnost velmi útočného moderátora, respektive moderátorky,“ uvedl mluvčí Novy Martin Chalupský. Nezakrýval však, že o Gladiátorovi slyší poprvé: „Maličko mě překvapuje, že se Česká televize opět pouští do konkurenčního boje s komerční stanicí. Nevím, jestli je to ideální.“

Autor a dramaturg Gladiátora Aleš Ulm však tvrdí, že tahle soutěž nevznikla kvůli soupeření s Novou. „Podstatný je návrat k interaktivní hře, jakou kdysi představovala série o kuchaři Kuřátkovi a kde mohou další vývoj děje určovat diváci. Pokud jde o myšlenku využít obliby SMS, která je v tuzemsku mimořádná, slyšel jsem, že o podobném hlasování se uvažuje už i v případě Velké ceny Eurovize.“ Pořad Slabý článek z dílny BBC i další obdobné soutěže viděl Ulm loni na festivalu televizní zábavy v Montreux, kde se vyskytly různé variace na Milionáře: „Rozhodně jsme nic neopisovali, pouze jsme využili současné světové trendy.“ A světový trend, jak se zdá, už nemá pozitivní podobu jako v Milionáři, tedy vyhrává ten nejlepší, nýbrž dráždivě negativní - vyhoďme toho nejhoršího. 

Takzvanou „textovku“ v podobě hlasovacího kódu soutěžícího, jehož chce divák vyřadit, bude možné zaslat za běžné tarify z kteréhokoli mobilu; všichni tři operátoři dali totiž k dispozici společný informační kanál. Sice na tom vydělají, tvrdí však, že SMS je stále nejlevnější, nejrychlejší a nejrozšířenější cesta - elektronickou poštu s počítačem má totiž daleko méně lidí.

Ve čtyřech kolech vyřazují „gladiátory“ diváci, ale ve finále jednoho proti jednomu už rozhodují jen vědomosti. „Takže i ten, kdo dosud postupoval spíše díky sympatiím diváků, může naráz ztratit vše,“ vysvětluje Ulm. Nebo také vše získat, přičemž „vše“ znamená až statisíce korun. Odkud? Podle Ulma „prý snad od sponzorů“.