Česká sezona rozevřela oponu

Praha, Paříž - Ve Francii oficiálně nastala Česká kulturní sezona. Monstrózní projekt, který počítá se stovkou francouzských měst a připravoval se více než dva roky, v úterý slavnostně otevřel ministr kultury Pavel Dostál - při uvedení Dvořákovy Rusalky v pařížské Opéra Bastille. Co Sezona, do níž stát "nalil" sto milionů korun, nabídne? Na šest set akcí, které čítají klasickou, současnou a tradiční hudbu, tanec, divadlo, literaturu, výtvarné umění a architekturu, film, módu i vědecká sympozia. Celkem je na ní zaangažováno tři tisíce českých umělců.
Hlavním tahákem, který má v médiích zviditelnit současné české výtvarné umění, je akce s pracovním názvem MONUM: několik tuzemských výtvarníků bude od října ozvláštňovat pařížské památky. Letní nabídka se ovšem odehrává hlavně v hudebním rytmu: v červenci je na programu Janáčkova Liška Bystrouška, která objede hned několik francouzských měst, českým týdnem ožije město Montpellier, které čekají varhanní recitály, koncert Pražské komorní filharmonie a Kocianova kvarteta.

Současnou hudební scénu ve Francii zastoupí skupiny Jablkoň, Plastic People of the Universe, v rámci festivalu regionu Ile-de-France mají navštívit Paříž formace Alom, Neočekávaný dýchánek, Traband, Marcipán, jazzovou příchuť dodají Jiří Stivín, Zuzana Lapčíková či Alan a Miroslav Vitouš. Na zářijovém koncertu nazvaném Cikáni ze střední Evropy společně vystoupí Věra Bílá, Věra Gondolánová a Ida Kelarová.

Výstavní část se již rozjela: od května jsou v Mulhause k vidění škodovky a tatrovky, Francouzi též mohou navštívit retrospektivu zasvěcenou Janovi a Evě Švankmajerovým v muzeu v Annency. Tento týden pařížské muzeum D'Orsay otevřelo výstavu grafik Františka Kupky a 28. června mají vernisáž dvě výrazné expozice: Dijon bude patřit dílům Jiřího Koláře a Adrieny Šimotové, do Saint-Etienne se nastěhuje Toyen.

Počátkem července bude v Arles přístupná retrospektiva fotografa Josefa Koudelky, České centrum v Paříži bude hostit díla designéra Bořka Šípka, do Rennes v září doputuje výstava Morava v baroku. Do konce června uvádějí v Montpellier bratři Formanové svou adaptaci povídky Alexandra Grina Nachové plachty, 16. a 17. července vzdá známý festival v Avignonu poctu prezidentu Václavu Havlovi jakožto dramatikovi, k vidění budou i ukázky z textů, dokumentárních filmů, fotografie Bohdana Holomíčka a výstava Dopisy Olze.

Přes výčet chystaných akcí visí nad Sezonou, ve Francii zvanou Bohemia Magica, řada otazníků. Proslavila se zatím hlavně tím, co nenabídne. Organizačně nevyšly výstavy České loutky z Pražského hradu a Český šperk 19. a 20. století, pražský magistrát zamítl přemisťování Slovanské epopeje.

Nejistý je osud asi nejočekávanější události festivalu, výstavy Vincenc Kramář - sběratel. V polovině května ředitel Národní galerie Milan Knížák a ministr Pavel Dostál oznámili, že unikátní sbírku děl Picassa, Braqua, Deraina, Gauguina či Renoira pařížské Picassovo muzeum neuvidí.

Právní expertiza jim ukázala, že francouzské právo nás neochrání před zabavením Kramářových sběratelských úlovků. Pak se však do věci vložil Václav Havel: hovořil o mezinárodní ostudě a pochyboval o smyslu své červencové oficiální návštěvy ve Francii. Kritickým hlasem přispěla též Kramářova vnučka Marie Brunclíková, která v otevřeném dopise ujišťovala Dostála, že restituční nároky v době konání výstavy rozhodně uplatňovat nebude.

Konečné slovo by mělo padnout na středečním zasedání vlády. "Čekáme, nic víc k tomu říkat nechci," komentovala to v úterý z Paříže spoluorganizátorka Sezony Ingeborg Žádná.